Çfarë duhet të dini për supermarketet në Austri?

0
Shpërndaje lajmin

Austria ka një përzgjedhje të gjerë të supermarketeve cilësore, por ka disa dallime kryesore rajonale për t’u ditur, si dhe ligje tregtare të së dielës me të cilat duhet të mësoheni.
Për të sapoardhurit në vend mund të jetë e vështirë të dinë se ku mund të gjejnë ushqim të lirë ose në cilin supermarket ka një përzgjedhje të mirë të markave ndërkombëtare, por ja çfarë duhet të dini përpara se të niseni për në dyqanin tuaj ushqimor, transmeton albinfo.at.
Ligjet e tregtisë në Austri
Një nga ndryshimet e mëdha për shumë banorë ndërkombëtarë në Austri është se shumica e supermarketeve nuk hapen të dielën për shkak të ligjeve tregtare që ndalojnë funksionimin e dyqaneve.
Kjo do të thotë që nëse harroni të mbushni frigoriferin të shtunën, do t’ju duhet të prisni deri të hënën në mëngjes për të shkuar në një supermarket.
Megjithatë, ka përjashtime nga ky rregull, me një numër të vogël dyqanesh që lejohen të hapen, veçanërisht ato pranë stacioneve të mëdha të trenit. Në disa zona turistike (si Alpet) supermarketet Hofer janë të hapura të dielave gjatë festave të pikut në dimër dhe verë, ndërsa disa supermarkete Eurospar hapen gjithashtu të dielën, por me orë të kufizuara.
Për më tepër, supermarketet në Austri lejohen të shesin alkool (ndryshe nga nordikët për shembull) dhe shumica kanë një furrë buke në dyqan, shkruan thelocal.
Supermarketet mbyllen herët në mbrëmje (rreth orës 19:00), gjë që mund të jetë një tronditje për njerëzit nga vende si Mbretëria e Bashkuar, ku shumica e supermarketeve janë të hapur deri në orën 22:00 ose 23:00.
Dhe një gjë e çuditshme që nuk është një ligj, por më shumë një rregull i pashkruar, është se arkat austriake priren të jenë çështje mjaft të nxituara, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për supermarketet me zbritje. Nëse nuk jeni paketues veçanërisht i aftë, prisni që t’i ktheni blerjet në karrocën tuaj ndërkohë që po paguani dhe t’i renditni ato në çantat tuaja në zonën e paketimit, në vend që t’i çoni në arkë.
Dallimet rajonale në Austri
Austria është shtëpia e një numri zinxhirësh supermarketesh që operojnë në mbarë vendin, por ka edhe disa dallime rajonale. Për shembull, MPreis është një supermarket i vendosur kryesisht në Tirol me disa degë në Vorarlberg, Salzburg, Carinthia, Austri e Epërme, Styria dhe madje edhe Tirolin e Jugut në Itali.
Deri kohët e fundit, supermarketet Merkur ishin të zakonshme në lindje të Austrisë derisa dyqanet u zëvendësuan nga marka Billa Plus (e cila është në pronësi të Grupit REWE të Gjermanisë, e njëjta kompani mëmë si Merkur).
Dhe nëse jetoni në një nga qytetet më të mëdha të Austrisë, si Vjena ose Graci, banorët kryesisht blejnë në supermarkete më të vogla si Spar dhe Billa, me dyqanet më të mëdha të vendosura në periferi.
Zinxhirët e supermarketeve në Austri
Spar
Spar është një zinxhir supermarketesh në pronësi holandeze dhe është dyqani më i zakonshëm në Austri me më shumë se 1500 dyqane në të gjithë vendin dhe u bë lideri i tregut në Austri në vitin 2020 me shitje prej 8.3 miliardë euro.
Interspar është versioni i hipermarketit të kësaj marke, i ndjekur nga Eurospar që ofron një përzgjedhje të gjerë ushqimesh dhe pijesh. Pastaj është Spar Gourmet, i cili është një “supermarket i stilit të jetës” në Vjenë dhe zonën përreth, ku do të gjeni disa artikuj të tjerë të nivelit të lartë së bashku me përzgjedhjen e zakonshme të bazave.
Në nivel kombëtar, Spar kohët e fundit njoftoi një partneritet me kompaninë e reduktimit të mbetjeve ushqimore Too Good To Go. Kjo do të thotë që përdoruesit e aplikacionit Too Good To Go mund të marrin ushqim që përndryshe do të shkonte dëm nga Spar, Eurospar dhe disa dyqane Interspar.
Karta e besnikërisë: Spar nuk ka një kartë besnikërie specifike, por blerësit mund të mbledhin argumente për të marrë zbritje deri në 20 për qind.
Markat e veta: Spar ka një sërë markash në dyqane, por më të dallueshmet janë Spar Premium i cili synon të sinjalizojë cilësi më të lartë, S-Budget për blerësit me çmime dhe Spar Free From për produktet pa laktozë dhe gluten.
Billa
Billa ka më shumë se 1000 dyqane në të gjithë Austrinë dhe mund të gjendet në shumicën e qyteteve. Është e lehtë për t’u dalluar me markën e saj të verdhë dhe të kuqe të ndezur dhe është i njohur për grumbullimin e produkteve rajonale.
Billa operon dyqanet më të mëdha Billa Plus në disa lokacione, si dhe një dyqan online për klikime dhe mbledhje të porosive. Billa Plus ofron edhe më shumë produkte rajonale sesa dyqanet e rregullta Billa dhe premton më shumë ulje çmimesh si rezultat. Të gjitha dyqanet kanë një furrë buke, një banak mishi, një banak peshku, kafe take away dhe lëng portokalli të saposhtrydhur.
Karta e besnikërisë: Me jö Bonus Club klientët mund të mbledhin një pikë për çdo euro të shpenzuar në Billa dhe Billa Plus, si dhe në të gjitha dyqanet partnere, duke përfshirë Zgonc, Pearle, Verbund, BIPA, Libro, Penny Markt, Pagro Discount, OMV, Billa Reisen, ADEG, BAWAG PSK, Interio dhe mjam.
Markat e veta: Markat kryesore të Billa-s përfshijnë Ja! Naturlich për produktet organike, Clever për çmimet buxhetore dhe Wegenstein për verërat austriake të vlerësuara me çmime.
MPreis
MPreis ka 257 dyqane dhe është supermarketi kryesor në Tirol. Zinxhiri i pavarur punon me 250 furnizues rajonalë dhe është një tregtar krenar i mishit, djathit dhe perimeve tirol, si dhe qindra produkteve organike.
Cilësia e produkteve ushqimore në MPreis është e lartë dhe dyqanet janë të këndshme për t’u vizituar, por çmimet mund të jenë më të larta se dyqanet e tjera dhe seksioni i ushqimit ndërkombëtar shpesh është i kufizuar. Megjithatë, për prodhimet rajonale nga Alpet, është një zgjedhje kryesore.
Ashtu si shumë supermarkete të tjerë në Austri, dyqanet MPreis kanë një furrë buke, një kafene dhe një banak mishi.
Karta e besnikërisë: Për çdo 5 € të shpenzuar, blerësit marrin një pikë karte besnikërie MPreis. Pasi të keni grumbulluar dhjetë pikë, mund të blini një produkt me një çmim special, si këpucët Snowtrack për 100 € në vend të 200 €.
Markat e veta: Gama e Jeden Tag është shumë e përballueshme, furra e bukës Therese Mölk ofron bukë dhe mallra furre me cilësi të lartë dhe marka e Panairit të Natyrës siguron që klientët të dinë se nga vjen mishi i tyre me fokus në mirëqenien e kafshëve.
Hofer
Pyesni ndonjë austriak apo banor ndërkombëtar se ku mund të gjeni ushqim të lirë në Austri dhe ata ndoshta do të thonë Hofer.
Hofer është në thelb Aldi, por me një emër tjetër për tregun austriak dhe shet marka më të lira, më pak të njohura për të cilat është i famshëm Aldi, si dhe disa produkte të freskëta austriake.
Hofer nuk ka të njëjtat përfitime si supermarketet e tjera si një kafene apo një sportel i specializuar kasapësh, por ka një furrë buke në dyqan. Dhe kur bëhet fjalë për kursimin e parave në sende ushqimore, është padyshim vendi për të shkuar.
Këshillë profesionale – përgatituni të paketoni shpejt valixhet në Hofer. Asistentët e daljes nuk ngatërrohen.
Karta e besnikërisë: Hofer nuk ka një sistem të kartave të besnikërisë, por ofron oferta promovuese javore që ndryshojnë nga dyqani në dyqan.
Markat e veta: Backbox është emri i furrës së Hofer-it në dyqan dhe mishi austriak shitet me etiketën 100% aus Österreich. Milfina është një tjetër markë Hofer që ofron një gamë produktesh qumështi të përballueshme.
Unimarkt
Unimarkt është një kooperativë supermarketesh me ekskluzivitet. Ka vetëm 129 dyqane Unimarkt në Austri, me dyqane që gjenden kryesisht në Austrinë e Epërme, Styria, Salzburg dhe Austria e Ulët.
Në fillim të këtij viti, Unimarkt u ble nga sipërmarrësi Andreas Haider, i cili planifikon të rrisë profilin e markës dhe të dalë kundër Spar dhe Billa për të zgjeruar numrin e dyqaneve të Unimarkt në të gjithë vendin.
Për klientët, Unimarkt përfaqëson një alternativë për shpenzimin e parave në zinxhirët e mëdhenj të supermarketeve dhe gjithashtu mund t’i ndihmojë njerëzit të ulin faturat e tyre ushqimore me gamën me kosto të ulët Jeden Tag (e disponueshme edhe në MPreis).
Karta e besnikërisë: Karta e besnikërisë njihet si PAYBACK dhe klientët marrin pikë sa herë që blejnë në Unimarkt ose në dyqanet partnere, si DM, Burger King dhe Nordsee.
Markat e veta: Jeden Tag për blerje me kosto të ulët, Alnatura për ushqim organik dhe UNIpur për produkte austriake të përshtatshme për familjen.
Nah & Frisch
Nah & Frisch (që përkthehet afër dhe i freskët) është pjesë e familjes Unimarkt dhe ka një fokus të fortë në produktet rajonale dhe organike. Është themeluar në vitin 1983 dhe ka 390 dyqane në Austri.
Faqja e internetit përmban receta për produktet e shitura në dyqanet Nah & Frisch dhe klientët madje mund të mbledhin pikë besnikërie për të kursyer deri në 40 për qind në blerjet e ardhshme.
Dyqanet e hapura së fundmi Nah & Frisch përfshijnë Haitzendorf në Austrinë e Ulët dhe Niederwölz në Styria.
Karta e besnikërisë: Nuk ka kartë besnikërie, por ka oferta speciale çdo javë.
Markat e veta: Nah & Frisch shet produkte aus’m Dorf, që do të thotë produkte nga fshati ose rajoni përreth.
Ku të gjeni dyqane ushqimore ndërkombëtare
Ndërsa disa nga supermarketet më të mëdhenj në Austri disponojnë një sërë ushqimesh ndërkombëtare, mund të jetë më e vështirë për t’u gjetur në dyqanet më të vogla. Sidomos nëse kërkoni produkte nga vende më larg, si MB dhe SHBA.
Në vend të kësaj, mund të jetë e dobishme të vizitoni një dyqan të specializuar ndërkombëtar për të gjetur ushqime komode dhe produkte specifike ndërkombëtare. Ose porositni online nëse nuk ka një dyqan të specializuar në zonën tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *