Çfarë po ndodh me kriptovalutat?

Shpërndaje lajmin

Bitcoin ra nën nivelin e 27,000 dollarëve (25,000 €) ndërsa shitja në botën e kriptomonedhave vazhdon. Çmimi i Bitcoin u ul për herë të fundit gati 9 % në 26,848.20 dollarë (25,659 €) të enjten, sipas të dhënave nga Coin Metrics.
Tregjet e kriptomonedhave kanë qenë nën presion, veçanërisht që nga fillimi i javës. Bitcoin ra në nivelin e tij më të ulët që nga janari të hënën pasi rënia e tregjeve të kapitalit vazhdoi të dëmtonte kriptovalutat, të cilat aktualisht po tregtohen në përputhje me të ashtuquajturat aktive më të rrezikshme si aksionet e teknologjisë.
Bitcoin ra shkurtimisht nën nivelin e 30,000 dollarëve (28,400 €) vonë të hënën, duke tejkaluar nivelin më të ulët të janarit prej 32,951 dollarë (31,361,77 €). Hera e fundit që Bitcoin tregtohej nën atë nivel ishte në korrik 2021. Deri të martën, ajo u rikuperua, por vetëm pak në 31,491 dollarë (29,877 €), sipas CoinMarketCap.
Investitorët janë gjithashtu të trembur nga Terra. Monedha e saj e qëndrueshme TerraUSD u rrëzua pothuajse plotësisht në një moment këtë javë dhe humbi lidhjen e saj prej 1 dollarë me dollarin. Që nga mëngjesi i së enjtes, UST po tregtohej me rreth 62 cent, shumë më poshtë pikut të saj prej 1 dollarësh.
Monedha motër së Terra-s, Luna, ra një kaotike 97 % për shkak të monedhës së saj të qëndrueshme algoritmike UST, duke u shkëputur nga USD dhe duke rënë deri në 22 cent. Stabilcoins algoritmike janë menduar të mbështeten nga aktive të shumta dixhitale si Bitcoin.
Ndërkohë, platformat e kontratave inteligjente Solana dhe Avalanche ranë afër 40 %.
Kriptomonedhat janë gjithashtu nën presion që kur Nasdaq-i i teknologjisë së rëndë ra me 1.5 % javën e kaluar dhe ka humbur 22 % nga viti deri më sot, ndërsa ankthi rritet rreth inflacionit dhe nëse Rezerva Federale mund të ulë çmimet pa shkaktuar një recesion./AP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *