Chollet bisedë me Vuçiç, i kërkon të shmangen provokimet mes Kosovës dhe Serbisë

0
Shpërndaje lajmin

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka thënë se është e nevojshme që të shmangen provokimet dhe konfliktet mes Kosovës dhe Serbisë.
Këto deklarata ai i ka bërë gjatë një bisede telefonike që ka zhvilluar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.
Sipas Presidencës serbe, zyrtari i lartë amerikan ka thënë se është e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të vazhdojnë punën në normalizimin e raporteve dhe sërish ka dhënë mbështetjen e SHBA-së për procesin e dialogut, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.
“Presidenti Vuçiç theksoi se Serbia vazhdon të jetë e përkushtuar në politikën e paqes dhe bashkëpunimit në rajon”, thuhet në njoftimin e Presidencës serbe.
Vuçiç dhe Chollet kanë biseduar gjithashtu për bashkëpunimin në fushën e ekonomisë dhe tregtisë mes Uashingtonit dhe Beogradit.
Kosova dhe Serbia zhvillojnë dialog që nga viti 2011, proces që synon normalizimin e plotë të raporteve.
Në shkurt, në Bruksel palët arritën Marrëveshjen bazë drejt normalizimit të raporteve, ndërkaq një muaj më vonë në Ohër, arritën Aneksin për zbatimin e kësaj marrëveshjeje.
LEXONI GJITHASHTU:

Erdogan: Zgjatet me dy muaj marrëveshja për eksportet e drithërave
“Silleni vulën në seli!” Vjen reagimi i parë i grupit Berisha, status i Edith Harxhi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *