Cilat janë rregullat Covid-19 për skijim në Zvicër këtë dimër?

Share

431018843 highres

Skijimi do të jetë i mundur në Zvicër këtë dimër pavarësisht nga kufizimet e koronavirusit.

Zvicra ka zemëruar disa nga fqinjët e saj duke mbajtur hapat e pistave të skive këtë dimër, pavarësisht rreziqeve që lidhen me skijimin dhe pandeminë e koronavirusit, transmeton albinfo.ch.

Ndërsa shumë nga vendet fqinje të Zvicrës kanë ndaluar skijimin këtë Krishtlindje, Zvicra njoftoi në 4 Dhjetor që sportet dimërore mund të zhvillohen në kushte të rrepta.

Shënim: Disa kantone – apo edhe disa vendpushime specifike të skive – kanë vendosur masa më të rrepta, ndërsa Graubünden dhe Valais kanë ofruar testime masive falas për të prerë zinxhirët e infeksionit përpara sezonit të skive.

Sigurohuni që të kontrolloni rregullat specifike të vendpushimit të skive që planifikoni të merrni pjesë, raporton agjencia gjermane e automjeteve ADAC.

Cilat rregulla do të zbatohen në shpatet këtë vit?

Ka 339 vendpushime skijimi në Alpet Zvicerane, të cilat operojnë gjithsej 1,815 ashensorë skijimi.

Të gjithë ata duhet t’i përmbahen rregullave të mandatuara në të dy nivelet kombëtare dhe kantonale.

Secili operator i ngritjes mund të shtojë masat e veta mbi ato që janë tashmë të vendosura. Shoqata Zvicerane e Ngritjes së Skijimit (SSLA) po vendos këtë vit një sërë rregullash për ski.

Kuotat

Les Portes du Soleil në kantonin Valais, një nga vendpushimet më të mëdha të skive në Zvicër njoftoi në 17 dhjetor se do të vendoste një kuotë për numrin e skiatorëve të lejuar në shpatet e saj në një përpjekje për të frenuar përhapjen e Covid-19.

 

“Çdo ditë, vetëm një numër i paracaktuar i ditëve të kalimit do të dalë në shitje”, thanë zyrtarët.

Mbrojtja e gojës dhe hundës (maska ​​për fytyrën)

Maskat do të jenë të detyrueshme jo vetëm në hapësira të mbyllura siç janë trenat malorë dhe teleferikët, por edhe në ashensorët e karrigeve në ajër të hapur dhe shiritat T, si dhe në radhë.

Por maskat nuk janë të detyrueshme në shpatet.

Gjithashtu, dezinfektuesi do të jetë i disponueshëm në të gjitha strukturat për të siguruar higjienën e duarve.

A do të kufizohen kapacitetet për ngritjen e karrigeve?

Jo. “Siç është zakonisht rasti me transportin publik, kufizimet e kapacitetit nuk vendosen”, thotë SSLA.

Sidoqoftë, dritaret e teleferikut janë të hapura për të siguruar ventilim.

Por ka zona individuale për skijim që janë më të rrepta në këtë drejtim. Andermatt-Sedrun, për shembull, ka kufizuar numrin e njerëzve në zonën e skive Gemsstock.

Ashensorët e skive të mbyllur (gondola)?

Numri i udhëtarëve në teleferikët e mbyllur – i njohur ndryshe si gondola – do të ulet në dy të tretat e kapacitetit të zakonshëm.

Ndërkohë. vizitorët që shkelin në mënyrë të përsëritur rregullat mund të dënohen ose t’u merret leja e skive.

 

 


Share

Komente