Cilat vende konsiderohen si të duhurat për të blerë shtëpi të dytë?

0
Shpërndaje lajmin

Prona në Spanjë është më e kërkuara në botë, me njerëz nga 34 vende që kërkojnë në internet për shtëpi në Spanjë më shumë se kudo tjetër, sipas një studimi.
Ekspertët ndërkombëtarë të lëvizjes MoverDB.com përdorën mjetet e të dhënave të kërkimit në internet për të analizuar kërkimet për pronat në çdo vend anembanë botës dhe për të identifikuar vendndodhjet më të njohura, për gjuetarët e pronave të huaja, shkruan The local.
Studimi zbuloi gjithashtu se britanikët janë më të etur për një lëvizje jashtë vendit, me interesin më të lartë të kërkimit të pronave jashtë shtetit për frymë për 22 kombe.
Spanja doli në krye – klima e saj, kostot e përballueshme të jetesës dhe çmimet joshëse të pronave janë joshja për evropianët, ndërsa shpërblimi i vizës së artë për investime mbi 500,000 euro tundon disa, përcjell albinfo.ch.
Është gjithnjë e më popullor me blerësit amerikanë, duke kërkuar të përfitojnë nga fluturimet direkte dhe normat miqësore të konvertimit për të blerë shtëpi spanjolle me tarifa rekord, thuhet në raport, megjithëse Spanja nuk është destinacioni për të cilin amerikanët janë më të interesuar.
Në fakt, destinacioni i zgjedhjes së parë të amerikanëve është Italia, me blerësit që shpesh përdorin prejardhjen e tyre italiane për të hyrë në viza, sipas raportit.
Ndërkohë gjuetarët e pronave nga 13 vende kërkuan shtëpi apo shtëpi të dyta në Francë.
Ndoshta çuditërisht – duke pasur parasysh përfaqësimin e Francës nga media në Mbretërinë e Bashkuar – është destinacioni numër një për blerësit britanikë të pronave, shkruan The Local.
Nga ana e tyre, spanjollët me një ndjenjë aventure shikojnë përtej Atlantikut për shtëpi në Kolumbi. Francezët, ndërkohë, do të donin më shumë të transferoheshin në Portugali, zbuloi studimi, ndërsa Danimarka është zgjedhja kryesore e pronave ndërkufitare për gjermanët.
Vetë danezët kryesisht kërkojnë prona në Francë. Austriakët duan një vend për ta quajtur të tyren në Itali; suedezët kanë diçka për Spanjën dhe Amerikën; zviceranët do të kalonin në Francë, ashtu si edhe norvegjezët; dhe italianëve u pëlqen të kërkojnë shtëpi në Greqi, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *