Shpërndaje lajmin

Maji sjell me vete ndryshimin e stinëve, por edhe disa gjërave në Zvicër, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Lehtësimi i masave të mëtejshme – ndoshta 

Më 19 Prill, Zvicra relaksoi një sërë masash të koronavirusit duke përfshirë lejimin e hapjes së bareve dhe restoranteve në natyrë së bashku me një varg masash të tjera. 

Ndërsa masa më të relaksuara janë parashikuar për pranverën, këto nuk kanë gjasa të paktën deri në fund të majit. 

“Duke pasur parasysh nevojën për të mbrojtur njerëzit e pambrojtur që nuk janë vaksinuar ende dhe situatën e brishtë epidemiologjike, lehtësimi i mëtejshëm nuk është i mundur para 26 majit”, tha Këshilli Federal në fund të Prillit. 

Të gjithë në kategoritë e rrezikut të lartë të vaksinohen 

Njerëzit në kategoritë me rrezik të lartë do të vaksinohen plotësisht deri në fund të majit, ka premtuar qeveria zvicerane. 

Qeveria tha në fund të Prillit se fokusi është në vaksinimin e 75 përqind të njerëzve në kategorinë e rrezikut të lartë. 

Do të vazhdojë “derisa të gjithë njerëzit e prekshëm që e dëshirojnë atë të imunizohen plotësisht – domethënë, me dy doza”. 

Pasi të ketë përfunduar kjo, plani i Zvicrës për t’i dhënë fund masave të koronavirusit do të jetë zhvendosur nga ‘faza e mbrojtjes’ në ‘fazën e stabilizimit’, përcjell tutje albinfo.ch. 

Disa kantone zvicerane për të filluar vaksinimin e të gjithë anëtarëve të publikut të gjerë 

Ndërsa kantonet e tjera zvicerane janë ende duke u dhënë përparësi të rriturve të moshuar dhe njerëzve me kushte mjekësore me rrezik të lartë, Vaud në fund të Prillit u bë kantoni i parë zviceran që hapi programin e tij të inokulimit për të gjithë mbi 18 vjeç, pavarësisht nga statusi i tyre shëndetësor. 

Tani disa kantone të tjera zvicerane kanë ndjekur shembullin, pavarësisht nga Zyra Federale e Shëndetit Publik që thotë se njerëzit në grupet e rrezikut duhet të kenë përparësi. 

Nga mesi i majit, Solothurn, Aargau dhe Uri do të fillojnë të vaksinojnë publikun e gjerë. 

Media zvicerane Watson raportoi në fund të Prillit se Cyrihu ishte vendosur të fillonte gjithashtu vaksinimin e publikut të gjerë nga mesi i majit, megjithëse kjo ende nuk është konfirmuar nga autoritetet kantonale. 

Kantonet e Glarus, Baselstadt, Appenzell Ausserrhoden, Obëalden, Graubünden, Thurgau, Nidëalden, Bern dhe Valais gjithsesi do të qëndrojnë në planin e përparësive të qeverisë federale. 

Karta e imunitetit do të finalizohet 

Qeveria ka premtuar të prezantojë këtë kartë imuniteti, të njohur gjithashtu si pasaportë Covid-19 ose certifikatë vaksinimi, deri në verë. 

Autoritetet tani po zhvillojnë këtë dokument, i cili do të njihet ndërkombëtarisht dhe do të vendosë për versionin e tij përfundimtar në mes të majit. 

“Fillimisht, dy zgjidhje teknike duhet të ndiqen”, tha qeveria. “Vendimi përfundimtar se cili opsion është përdorur do të merret në mes të majit.” 

Austria fqinje ka premtuar se karta e saj e imunitetit do të jetë gati deri në 19 maj, me BE që të lëshojë versionin e saj në qershor. 

Zvicra – e cila ka premtuar të aderojë në kornizën e BE – ndoshta do të lëshojë kartën e imunitetit në të njëjtën kohë. 

Vendet e rrezikut 

Raundi tjetër i ndryshimeve në listën e vendeve me rrezik të Zvicrës do të hyjë në fuqi nga 3 maji. 

Një pjesë e vogël e vendeve të reja do të shtohen në 3 maj. Kjo përfshin Meksikën, Egjiptin, Katarin dhe Ishujt e Kepit të Verdës. 

Maldivet do të hiqen nga 3 maji. 

Më 26 Prill, India u shtua në listë me efekt të menjëhershëm për shkak të përhapjes së një mutacioni të virusit atje, përcjell tutje albinfo.ch. 

Ulëse të jashtme në Cyrih 

Në ditët që kur tarracat janë lejuar përsëri të hapen në Zvicër, njerëzit janë dyndur për të pirë një birrë, kafe ose një vakt në natyrë – aq sa ka pasur një kërkesë për më shumë hapësirë. 

Qyteti i Cyrihut u është përgjigjur këtyre kërkesave duke lejuar që hapësirat publike të përdoren nga restorantet për vende të jashtme. 

Ndërsa në fund të Prillit, Cyrihu është në fazat e fundit të miratimit të një projekt-ligji që do të lejonte restorantet të zgjerojnë ofertat e tyre me midis 30 dhe 50 përqind në tokat e qytetit. 

Trajtimi i ri për Covid-19 që do të dorëzohet në maj 

Qeveria Zvicerane nënshkroi një kontratë javën e kaluar me kompaninë farmaceutike, Roche, për të blerë një “ilaç premtues” për të trajtuar koronavirusin. 

3000 dozat fillestare të ilaçeve, të cilat Roche zhvilloi së bashku me një firmë amerikane të bioteknologjisë Regeneron, do të jenë në dispozicion nga mesi i majit “për grupe të caktuara të pacientëve me rrezik të lartë” në Zvicër. 

‘Pasaporta e vaksinës’ gati për tu lansuar 

Duke filluar nga maji, “IATA (Shoqata Ndërkombëtare e Udhëtimeve Ajrore) Travel Pass” do të jetë e para për të provuar udhëtimin me një certifikatë vaksinimi. Aplikacioni për smartphone lejon udhëtarët të ruajnë dhe menaxhojnë çertifikatat për testet ose vaksinat e Covid-19. Ai synon të lehtësojë udhëtimin ajror në kushte pandemike dhe të ndihmojë udhëtarët të shmangin karantinat kur është e mundur. 

Të dhënat duhet të qëndrojnë nën kontrollin e udhëtarëve, siguron shoqata. Aplikacioni është i disponueshëm tani për iOS dhe një version për Android gjithashtu pritet të jetë i disponueshëm së shpejti. 

WhatsApp lëshon kushte të reja 

Ky ndryshim është ai që është njoftuar prej kohësh dhe madje është shtyrë, por tani po bëhet serioz. GTC-të e reja WhatsApp do të hyjnë në fuqi në 15 maj. 

Çfarë do të thotë kjo për ju? Nëse nuk keni rënë dakord deri në këtë datë, për momentin nuk do të jeni në gjendje të përdorni aplikacionin Messenger. Nëse nuk jeni ende të sigurt, llogaria juaj do të caktohet në “joaktive” në datën e ndërprerjes. 

Kjo do të thotë që ju mund të merrni mesazhe dhe thirrje, por nuk ju lejohet më të krijoni vetë mesazhe të reja. Mund ta bëni këtë deri në 120 ditë – atëherë llogaria juaj do të fshihet përgjithmonë. 

Temperatura 

OK, kështu që mbase kjo është një thirrje ndihme pas asaj që duket si dimri më i gjatë ndonjëherë, por maji është muaji i parë kur moti i ngrohtë përshkon Zvicrën çdo vit. 

Pas një prilli më të ftohtë se zakonisht, maji duket se do të jetë momenti kur pranvera ka dalë me të vërtetë. 

Temperaturat mesatare në maj në Cyrih gjatë viteve të fundit ka qenë një gradë e butë 19C gjatë ditës, me një minimum prej 11C natën. 

Ngjashëm është ngrohtë edhe në Bernë (16C / 9C), Gjenevë (16C / 10C), Bazel (18C / 12C) dhe Lozanë (16C / 11C).        

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *