Çka nënkupton embargo me faza e vendosur nga Bashkimi Evropian ndaj naftës ruse?

Shpërndaje lajmin

BE-ja propozoi të mërkurën sanksionet e saj më të ashpra kundër Rusisë, duke përfshirë një embargo me faza të naftës, pasi Kievi deklaroi se Moska po intensifikonte ofensivën e saj në Ukrainën lindore dhe aleati i ngushtë Rusisë, Bjellorusia njoftoi stërvitje në shkallë të gjerë të ushtrisë.
Gati 10 javë pas një lufte që ka vrarë mijëra, ka shkatërruar miliona dhe ka rrafshuar qytete dhe qyteza në Ukrainën lindore dhe jugore, ministria e mbrojtjes e Ukrainës tha se Moska kishte kryer rreth 50 sulme ajrore vetëm ditën e martë.
“Komanda ushtarake e Rusisë po përpiqet të rrisë ritmin e operacionit të saj sulmues në Ukrainën lindore,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksandr Motuzyanyk.
Rusia gjithashtu shtoi sulmet ndaj objektivave në Ukrainën perëndimore në sulmet, sulme që po pengojnë dërgesat e armëve nga perëndimi. Një kolonë e re autobusësh filloi evakuimin e më shumë civilëve nga qyteti juglindor i Mariupolit, i cili ka pësuar luftimet më të ashpra të luftës deri më tani dhe ku Moska tha se forcat e mbetura ukrainase janë  të bllokuara.
Duke shtuar presion mbi ekonominë tashmë të goditur prej 1.8 trilion dollarësh të Rusisë, Komisioni Evropian propozoi ndërprerjen graduale të furnizimeve të naftës bruto ruse brenda gjashtë muajve dhe produkteve të rafinuara deri në fund të vitit 2022. Pas njoftimit çmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit me 4% në më shumë se 109 dollarë për fuçi. Nëse qeveritë e BE-së bien dakord për këtë plan, ai do të krijonte një hendek të madh për bllokun më të madh tregtar në botë, i cili mbetet i varur nga energjia ruse dhe duhet të gjejë furnizime alternative.
“Putin duhet të paguajë një çmim, një çmim të lartë, për agresionin e tij brutal,” tha shefja e Komisionit Ursula von der Leyen para Parlamentit Evropian në Strasburg.
Sipas burimeve, Hungaria dhe Sllovakia duan të përjashtohen nga ndalimi për momentin. Një zyrtar i njohur me bisedimet tha se nuk kishte asnjë marrëveshje të menjëhershme, me të dërguarit e BE-së që pritet të afrohen më pranë marrëveshjes kur të takohen sërish të enjten.
Von der Leyen njoftoi gjithashtu sanksione që synojnë bankën më të madhe ruse Sberbank, dy huadhënës të tjerë, tre transmetues shtetërorë, si dhe oficerë të  ushtrisë dhe individë të tjerë të akuzuar për krime lufte.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *