Covid me statistika në Zvicër: Sa persona humbën jetën, u shtruan në spital e sa dolën pozitivë

0
Shpërndaje lajmin

Koronavirusi është ende duke pasur një ndikim të madh në Zvicër me 186 persona që kanë përfunduar në spital dhe tetë persona kanë vdekur nga virusi në javën e kaluar.
Shifrat nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë se më shumë se 1,250 njerëz janë konfirmuar se janë infektuar me Covid-19 që nga e marta e kaluar, duke e çuar shkallën e incidencës në Zvicër gjatë dy javëve të fundit në 34 raste për 100,000 banorë.
Kjo shifër ishte 38 për 100,000 javën e kaluar, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Në total, që nga fillimi i pandemisë, ka pasur 14,065 vdekje nga koronavirusi në Zvicër, së bashku me afro 66,000 njerëz që trajtohen në spital.
Në total, më shumë se 4,420,000 njerëz kanë rezultuar pozitivë për virusin.
Shtatë nga 10 persona kanë marrë të paktën një dozë vaksine dhe pak më shumë se një në 10 ka marrë një dozë në gjashtë muajt e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *