Cyrih: Mbi dy milionë hyrje në pishinat verore që nga fillimi i sezonit

0
Shpërndaje lajmin

Për herë të tretë pas viteve 2018 dhe 2022, më shumë se dy milionë hyrje u regjistruan në pishinat verore të qytetit të Cyrihut: që nga fillimi i sezonit deri të mërkurën ishin saktësisht 2,023,479 hyrje, siç njoftoi qyteti të enjten, shkruan Blick, përcjell albinfo.ch.
Rekordi i sezonit të mëparshëm daton në vitin 2018, kur gjithsej 2.28 milionë të ftuar u futen në pishina. Ky rekord tani në rastin më të mirë mund të bjerë, sepse sezoni aktual zgjat gjithsej 9 javë, me mbylljen e pishinave individuale të shkallëzuara midis 3 shtatorit dhe 29 tetorit.
Vala aktuale e të nxehtit, e cila po përfundon, ka bërë që edhe një herë të rritet ndjeshëm numri i vizitorëve. Fundjava e kaluar e 19 dhe 20 gushtit ishte më e vizituara e sezonit aktual – u regjistruan më shumë se 118,000 hyrje.
Siç pritej, dy banjat e mëdha publike Mythenquai dhe Tiefenbrunnen kanë numrin më të madh të pranimeve; deri të mërkurën ata ishin vizituar rreth 229,000 dhe 243,000 herë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *