Cyrihu filloi zbukurimet për festat e fundvitit

Share

photo 1547551653 9f0542e749ae

Tashmë kur sezoni vjeshtor po shkon drejt fundit, po afrohen festat e fundvitit.

Shumë qytete evropiane ofrojnë atmosferë të ngrohtë për këto festa, si dhe i kushtohet shumë vëmendje dritave dhe ngjyrave delikate, për ta bërë një atmosferë sa më festive, ani pse jemi në kohë pandemie, shkruan Zuerich.

Në mesin e disa qyteteve evropiane me zbukurimet më të mira bën pjesë edhe Cyrihu, e cila tashmë është në fillimet e dekorimeve në gjithë qyetetin, transmeton albinfo.ch.

Instalimet e dritave të Krishtlindjes kanë filluar të ndriçojnë Cyrihun këtë vit.

Ndezja e “Lucy” është një traditë e vendosur fort në Cyrih dhe paralajmëron fillimin e sezonit të ardhjes së festave. Nga sot ju mund të shihni 23,000 kristale të lehta që shkëlqejnë për herë të parë, të shpërndara në një distancë.

Neumarkt

Një atmosferë veçanërisht magjepsëse është në rrugicat dredha-dredha rreth Neumarkt. Drita të ngjyrosura shkëlqejnë në Rindermarkt ngjitur, si dhe përgjatë Spiegelgasse, Predigergasse, Froschaugasse dhe Brunngasse.

Löwenplatz

Vlen të shikojmë nga afër yjet e Krishtlindjes në Löwenplatz – të gjitha janë bërë nga shishet e ricikluara PET. Njëzet e shtatë prej këtyre yjeve PET përdorin aq energji elektrike sa një llambë 60 vat.

Paradeplatz

Edhe qendra e njohur financiare merr një vështrim festivali në Krishtlindje. Fasada e Credit Suisse shkëlqen me nuanca të ngrohta portokalli dhe të kuqe dhe një pemë e madhe e Krishtlindjeve përshëndet kalimtarët.

Kazino Zürich

Zinxhirë të panumërt të dritave lajnë Kazinën Cyrih, në zemër të qytetit, në një dritë të verdhë të ndezur që është e dukshme nga larg. /Albinfo.ch

white and blue train at night

Photo by: Ralph Hutter

mini green Christmas tree on red table

Photo by: Jung Ho Park

 

The post Cyrihu filloi zbukurimet për festat e fundvitit appeared first on Albinfo.


Share

Komente