Deri në një metër borë të freskët pritet në Alpet zvicerane këtë javë

Shpërndaje lajmin

Pas javësh imazhesh të livadheve të gjelbërta alpine dhe pistave të skijimit me baltë, më në fund bora e freskët është në rrugën e saj në Zvicër – dhe shumë prej saj. Ekspertët e motit presin deri në 70 centimetra borë të re mbi 1600 metra në Alpet zvicerane në ditët në vijim, dhe ndoshta edhe më lart.
Shërbimi kombëtar i motit MeteoSwiss ka lëshuar një paralajmërim të nivelit dy (nga pesë) për rajonet mbi 1200 metra nga mbrëmja e së dielës deri të martën në mëngjes. Kjo korrespondon me një nivel të moderuar rreziku, pra një rrezik akulli në rrugët e mbuluara me borë.
MeteoSwiss thotë se kufiri i reshjeve të borës duhet të zbresë në 700 metra gjatë dy ditëve të ardhshme. Rrjedhimisht, 10-40 cm borë mund të bjerë mbi 1,200 m në kantonet Valais dhe Graubünden, dhe 40-70 cm mbi 1,600 m, përcjell albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *