Diagnostikohet me kancer Dukesha e Jorkut: Do e ndaj përvojën time për të ndihmuar gratë e tjera

0
Shpërndaje lajmin

Një nga anëtaret më të diskutueshme të familjes mbretërore britanike, Dukesha e Jorkut, Sarah Ferguson, dikur mikeshë shumë e ngushtë me Princeshën Diana, është diagnostikuar me kancer të gjirit në fazën e hershme.
62-vjeçarja mbretërore e bëri të ditur lajmin në rrjetet sociale më 25 qershor 2023.
“Unë jam mirënjohëse për mjekët dhe infermierët e mrekullueshëm të NHS që janë kujdesur për mua,” shkroi Ferguson në një deklaratë.
“Jam me fat që e kam kapur herët dhe kam besim se trajtimi im do të jetë i suksesshëm.”
Ferguson tha se ajo do t’i nënshtrohet një lumpektomie dhe terapisë me rrezatim dhe pritet të shërohet plotësisht.
“Unë jam e vendosur të përdor përvojën time për të ndihmuar gratë e tjera,” tha Ferguson.
“Do të ndaj udhëtimin tim në mediat sociale, me shpresën se do të ndihmojë të tjerët që po kalojnë të njëjtën gjë.”
Diagnoza e Ferguson ka shkaktuar një mbështetje të madhe nga fansat dhe miqtë. Princi Andreë, ish-bashkëshorti i saj, tha se është “thellësisht krenar” për të.
“Sara është një grua shumë e fortë dhe e di që do ta kalojë këtë”, tha Andreë në një deklaratë.
“Unë jam këtu për ta mbështetur atë në çdo hap të rrugës.”
Vajza e Fergusonit, Princesha Beatrice, gjithashtu ndau një mesazh mbështetjeje në rrjetet sociale.
“Jam shumë krenare për nënën time”, ka shkruar Beatrice. “Ajo është gruaja më e fortë që njoh dhe e di që do ta mundë këtë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *