Dialogu Kosovë-Serbi: Lajçak paralajmëron “bisedime strategjike” BE – SHBA

0
Shpërndaje lajmin

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka folur për takimin e 14 shtatorit, që u zhvillua në kuadër të dialogut.
Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Lajçak ka përmendur edhe situatën në Veri të Kosovës, që thotë se është e tensionuar.
”Javën e fundit e kalova në Bruksel, ku së bashku me ekipin tim, u përgatitëm për takimin e Dialogut të Nivelit të Lartë të së enjtes të organizuar nga BE HR/VP Josep Borrell. Siç është shprehur tashmë në komentet e shtypit nga HRVP, ne shpresonim për një rezultat më të mirë. Gjendja e lojës në Dialog, së bashku me situatën e tensionuar në veri të Kosovës do të jenë objekt i diskutimeve të ardhshme strategjike me partnerët tanë amerikanë dhe evropianë për të përcaktuar hapat tanë të ardhshëm”, ka shkruar ai.
Ndër të tjera, ai ka thënë se pas takimit trepalësh, i është drejtuar ambasadorëve të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian ndërsa njoftoi se është takuar edhe me Drejtorin e Çështjeve Politike dhe Marrëdhënieve me Jashtë të Këshillit të Evropës Miroslav Papa, të cilin e ka informuar për dialogun.
“Vlerësoj shkëmbimin interesant për zhvillimet në Këshillin e Evropës dhe konfirmimin e bashkëpunimit tonë të vazhdueshëm në promovimin e standardeve evropiane në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë ai, përcjell albinfo.ch.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *