“Dialogu strategjik” mes Zvicrës dhe Britanisë së Madhe po zhvillohet në Londër

0
Shpërndaje lajmin

 
Që nga periudha tranzitore pas Brexit që përfundoi në janar 2021, marrëdhëniet midis dy vendeve janë qeverisur nga një sërë marrëveshjesh dypalëshe që anashkalojnë Bashkimin Evropian, përcjell albinfo.ch.
Për të forcuar marrëdhëniet e tyre, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar ranë dakord të mbajnë takime të nivelit të lartë çdo vit.
Të hënën, një delegacion zviceran u takua me homologët e tyre në Mbretërinë e Bashkuar në Londër.
Bisedimet e tyre u përqëndruan në “një shkëmbim të gjerë mbi marrëdhëniet ekonomike, financiare dhe tregtare, pasi Zvicra dhe Britania e Madhe po negociojnë një përditësim të marrëveshjes së tyre të tregtisë së lirë dhe një marrëveshje njohjeje reciproke në fushën e shërbimeve financiare”, përveç çështjeve të migracionit. , tha Këshilli Federal në një deklaratë për shtyp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *