Dilema në Zvicër, a duhet pasaporta e vaksinimit për tu rikthyer në normalitet

Share

203762852 highres

Disa politikanë të shquar zviceranë dhe ekspertë të shëndetit kanë folur në mbështetje të një pasaporte vaksinimi të stilit izraelit.

E njohur si ‘Green Pass’, mediat zvicerane raportojnë se pasaporta e vaksinimit u jep banorëve izraelitë që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës “një biletë hyrëse përsëri në normalitet”.

Që nga e diela, 21 shkurt, mbajtësit e “Green Pass” të Izraelit janë lejuar përsëri të vizitojnë palestra, bare, restorante, teatro dhe ngjarje sportive, ndërsa privilegjet e udhëtimit priten gjithashtu në të ardhmen.

Presidenti zviceran Guy Parmelin tha të Dielën se “të gjithë ata që duan të udhëtojnë do të duhet të vaksinohen në të ardhmen”.

Ruth Humbel, President i Komisionit Shëndetësor të Këshillit Kombëtar, tha të hënën se Zvicra duhet të prezantojë një ID të vaksinimit në stilin “Green Pass”.

“Në vend që të mbajnë gjithçka të ndaluar deri në verë, njerëzit me një “Green Pass” duhet të jenë në gjendje të marrin pjesë përsëri në ndeshje futbolli, klube, ngjarje në ajër të hapur dhe festivale,” tha Humbel për “20 Minutes”.

Humbel tha se të dhënat e vaksinimit mund të futen në aplikacionin Zviceran për gjetjen e koronavirusit për të lejuar hyrjen në ngjarje dhe vende të ndryshme.

Mund të përfshihen gjithashtu njerëz me teste të vlefshme negative dhe ata që kanë pasur kohët e fundit virusin dhe janë shëruar.

Këshilltari i Shtetit. Andrea Caroni (FDP) hodhi poshtë shqetësimet se një kartë imuniteti do të ishte një kufizim i të drejtave të njerëzve, duke thënë që mos futja e një karte të tillë do të ishte “antikushtetuese”.

Hans-Ulrich Bigler, Drejtori i Shoqatës Tregtare Zvicerane, tha se një leje e tillë duhet të futet si një nxitje për t’u vaksinuar.

“Njerëzit e vaksinuar bëjnë aktivisht diçka për mbrojtjen e shëndetit,” tha ai.

‘Vaksinimi i detyrueshëm’

Këshilltarja Kombëtare e PS, Yvonne Feri nuk u pajtua, duke thënë se stimujt për vaksinimin përbënin një skemë të vaksinës së detyrueshme.

“Bërja e gjërave më të lehta për ata që janë vaksinuar është si vaksinimi i detyrueshëm”, tha ajo.

Ajo gjithashtu kërkoi kujdes, duke thënë se “nuk është provuar ende që njerëzit që janë vaksinuar nuk mund të infektojnë të tjerët”.

 


Share

Komente