Diplomatët rusë ngasin makinat “si të çmendur”, ankohen banorët e Bernës

Shpërndaje lajmin

Fqinjët e ambasadës ruse në lagjen Elfenau të Bernës janë ankuar në një letër drejtuar ministrit të Jashtëm Ignazio Cassis, trasnmeton albinfo.ch. Ata shkruajnë se “punonjësit e ambasadës ruse priren të bien në sy për stilin e tyre të pamatur të drejtimit të makinave, stil që është tashmë i njohur, nga Rusia”.
Ndër të tjera, sipas abnorëve, ata po i ngasin shumë shpejt veturat e tyre në një lagje ku kufiri i lejuar i shpejtësisë është 30 kilometra në orë. Përveç kësaj, rusët thjesht i parkojnë makinat e tyre ku të dëshirojnë, shkruan Tages Anzeiger. Banorëve u ka ardhur e gjithë kjo në majë të hundës.
Ata janë gjithashtu të shqetësuar nga fakti se mund të ketë spiunë në zonën e ambasadës, veçanërisht tani, në lidhje me luftën në Ukrainë.
Letra flet për një “situatë të rrezikshme” që është intensifikuar “dramatikisht”.
Ndërkohë, edhe Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (EDA) është përfshirë në këtë çështje dhe i ka shkruar një letër ambasadës ruse. Në këtë letër rusëve u kërkohet të respektojnë rregullat e trafikut dhe “të sillen më me kujdes”.
Mund të merren masa nëse personeli i huaj diplomatik nuk respekton ligjin zviceran, përcjell albinfo.ch. “Raporti përfundimtar mund të jetë dëbimi i një personi”.
Ambasada ruse, sigurisht, i ka mohuar akuzat. Ambasadori Sergei Garmonin ka thënë për NZZ Magazin: “Asnjë nga diplomatët e mi nuk është gjobitur ndonjëherë për shpejtësi të madhe të makinës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *