Disa nga vetitë e specit të kuq që ndoshta nuk i keni ditur më parë

0
Shpërndaje lajmin

Speci i kuq vjen nga Amerika tropikale dhe është në dispozicion në gjithë botën.
Ka shumë arsye për konsumimin e tij, pasi përmban shumë gjëra ushqyese dhe të shëndetshme, siç janë vitamina C, A dhe beta-karotina.
Përveç kësaj, përmban pak yndyrë dhe kalori, kështu që niveli i kolesterolit të keq në trup nuk rritet. Meqenëse përmban vitamina, ky lloj i perimeve lufton shumë sëmundje.
Forcon metabolizmin
Speci i kuq është jashtëzakonisht efektiv kur vjen puna te humbja e peshës, pasi përmban shumë pak kalori. Gjithashtu, përshpejton metabolizmin duke ulur trigliceridet, gjë që ndihmon në djegien e kalorive dhe mbajtjen e kolesterolit nën kontroll.
Ai gjithashtu parandalon çrregullime të tretjes që shkaktojnë sekrecion të lëngjeve të tretjes.
Veti antioksiduese
Radikalet e lira të pranishme në organizëm janë përgjegjëse për shkaktimin e dëmtimit të qelizave, nervave dhe enët e gjakut. Speci i kuq është një burim i pasur i vitaminave A dhe C, të cilat janë antioksidues të fuqishëm.
Ata ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira në trup dhe ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të zemrës, osteoartritit, astmës bronkiale, kataraktave etj.
Parandalon kancerin
Është konstatuar se konsumi i specit të kuq siguron mbrojtje nga kanceri nëse konsumohet si një dietë e rregullt.
Çliron nga dhimbjet
Capsaicin që gjendet në specat e kuq bllokon transmetimin e dhimbjes nga lëkura në palcë kurrizore. Ndihmon në trajtimin e nevralgjisë, dhimbjes së lidhur me herpes  dhe traumën e amputimit post-operativ, duke lehtësuar kështu dhimbjen tuaj.
Forcon imunitetin
Speci i kuq është i pasur me vitaminë C dhe stimulon qelizat e bardha të gjakut në luftën kundër infeksioneve, gjë që çon në forcimin e sistemit imunitar. Vitamina C dhe flavonoidet, gjithashtu parandalojnë probleme të frymëmarrjes, siç janë inflamacioni i mushkërive, astma dhe frymëmarrjen e rëndë.
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *