January 13, 2022

Disa raste të variantit Omicron janë konfirmuar në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Fillmisht dje pas publikimit nga të dhënat e BAG, dy rastet e para të koronavirusit për shkak të llojit Omicron u zbuluan në Zvicër, njoftoi Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), transemton albinfo.ch.

Dy personat, u vendosën në izolim.

Ndërkohë që në 24 orët e fundit, numri i infektimeve është afër rekordit në 10,446 infektime të reja. Nga numri total i këtyre infektimeve, do të publikohet edhe numri i atyre që janë me variantin Omicron.

Situata duket se po bëhet urgjente dhe po ofrohet rrugës së shtetit gjerman dhe austriak, ku situata me pandeminë ka eskaluar.

I klasifikuar të premten e kaluar si “shqetësuese” nga OBSH, Omicron, i zbuluar fillimisht në Afrikën e Jugut, po përhapet me shpejtësi në Evropë.

Në Zvicër, udhëtarët nga 23 vende duhet të paraqesin një test negativ PCR kur hipin në aeroplan dhe hyjnë në Zvicër, më pas në karantinë për 10 ditë. /Albinfo.ch

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *