Djali i ish-udhëheqësit Gaddafi kandidon për president

Share

Saif al-Islam Gaddafi, djali i ish-udhëheqësit të Libisë, Muammar Gaddafi, do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vendit muajin e ardhshëm. Saif al-Islam al-Gaddafi paraqiti kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në zyrën e Komisionit të Lartë Zgjedhor në Sebha,” sipas një deklaratë të komisionit.

Gaddafi është një nga figurat më të shquara që pritet të kandidojë për president – ​​një listë që përfshin gjithashtu komandantin Khalifa Haftar, kryeministrin Abdul Hamid Dbeibah dhe kryetaren e parlamentit Aguila Saleh.

Gjatë dorëzimit të kandidaturës së tij, Seif al-Islam Gadhafi tha se “Zoti do të vendosë se cila është rruga e duhur për të ardhmen e vendit”.

Zgjedhjet cilësohen si një moment kyç në një proces paqeje të mbështetur nga Kombet e Bashkuara për t’i dhënë fund një dekade kaosi që ka përfshirë fuqitë rajonale që nga kryengritja e vitit 2011 e mbështetur nga NATO kundër Muammar Gaddafit.

Konfliktet rreth zgjedhjeve kërcënojnë të shpërbëjnë procesin më të gjerë të paqes, i cili përfshin gjithashtu përpjekjet për të bashkuar institucionet shtetërore të ndara prej kohësh dhe për të larguar mercenarët e huaj pavarësisht armëpushimit.

Epoka e Gaddafit mbahet mend nga shumë libianë si një epokë e autokracisë së ashpër.

/

 

Komento