“Djali im Gabriel është sëmurë”, Kledi Kadiu rrëfen dramën e jetës

Shpërndaje lajmin

Balerini i njohur, Kledi Kadiu ka treguar gjendjen e vështirë që po përjeton me bashkëshorten e tij Charlotte Lazzari. Ata u bënë prindër për herë të dytë të një djali, të cili e pagëzuan me emrin Gabriel.

Kledi ka zbuluar se vogëlushi kishte probleme serioze në lindje: “13 ditë pas lindjes, Gabrieli ka shfaqur ethe dhe konvulsione të rënda, shprehje e një diagnoze mjaft komplekse: meningo-encefaliti”.

Balerini përcaktoi lajmin e diagnozës, një proces inflamator i sistemit nervor që prek meningjet dhe trurin, si “fillimi i një sprove që na ka vënë vërtet në provë”.
Megjithatë, çifti nuk u dorëzua dhe filluan të luftojnë së bashku me Gabrielin.
Postimi i plotë:
Charlotte dhe unë kemi vendosur të tregojmë një pjesë të historisë sonë duke shpresuar se kjo ndarje do të jetë një shembull për nënat dhe baballarët që janë në një udhëtim të ngjashëm me tonën. Ne prisnim momentin e duhur për ta bërë këtë, duke ruajtur në radhë të parë djalin tonë, motrën e tij të vogël dhe energjinë tonë.
13 ditë pas lindjes, Gabrieli shfaqi ethe dhe konvulsione të rënda, shprehje e një diagnoze mjaft komplekse: meningo-encefalit. Fillimi i një sprove që na vuri vërtet në provë. Gabrieli mbijetoi dhe pasi hapi sytë, hap pas hapi dhe me guximin e heroit, përdori të gjitha forcat për të rimarrë atë që i mori kjo ngjarje e paparashikuar. Pas më shumë se një muaj e gjysmë shtrimi në terapi intensive dhe shumë e shumë ekzaminime, u kthyem në shtëpi, të vetëdijshëm se rruga e rikuperimit do të ishte e gjatë dhe kërkuese. Ne filluam menjëherë një proces rehabilitimi të hershëm gjë që na lejoi të kuptojmë plotësisht se si ta ndihmojmë më së miri fëmijën tonë përmes lojës dhe stimulimit të synuar.
Ne nuk duam të fshihemi pas fjalëve duke pretenduar se gjithçka është e thjeshtë, por besojmë jashtëzakonisht në neuroplastikën, në vullnetin e pakufishëm të luftëtarit tonë të vogël, në qëndrueshmërinë dhe dashurinë si stimulin më të mirë për të mësuar. Dhe pikërisht për këtë vendosëm të ndajmë historinë tonë. Kur ndodhin gjëra të tilla, bie në fund dhe mund të jetë e vështirë të gjesh forcën për t’u kthyer në gjumë. Ndryshimi mund të bëhet nga njerëzit që zgjidhni të keni në krah dhe profesionistët që mbështeten në rritjen e fëmijës suaj. Nuk është e lehtë të përkthen ndjenjat tona në disa rreshta./

 

View this post on Instagram

 
A post shared by Kledi Kadiu (@kledi)

Leave a Reply

Your email address will not be published.