Dobitë shëndetësore të vishnjeve dhe lëngut të tyre

0
Shpërndaje lajmin

Vishnjet janë fruta të vogla me ngjyrë të kuqe dhe me efekte shumë të fuqishme.
Janë të pasura me antioksidante, lehtësojnë dhe parandalojnë artritin dhe cermen, kanë fekte antiinflamatore, ndihmojnë në lehtësimin e migrenës, janë të pasura me melatonine, përmirësojnë ritmin e zemrës dhe përmirësojnë gjumin.
Përmirësojnë memorien, janë të pasura me beta-karoten, ulin rrezikun për kancer të zorrës së trashë, Ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjakë, ngadalsojnë procesin e plakjes, jane diuretik natyral shume efektiv, rrisin aftesitë seksuale te meshkujt dhe femrat.
*Lëng me shije mjalte nga boronicat dhe vishnjet
1.5 filxhan me dredhëza të freskëta
1 filxhan me vishnje të pjekura dhe të ëmbla
apo 1 filxhan me vishnje të zeza të ngrira dhe të sheqerosura
1 filxhan mjedra të freskëta
1 filxhan lëng shege
1/2 filxhani boronice të freskëta
Konsumojeni vishnjen në formë lëngu natyral të sapopërgatitur apo në formë pakoje natyrale, pa shtojca të blera në shitore dhe do të keni dobi të shumtam si i cekëm më lart dhe gjithashtu ndihmon për një gjumë të rehatshëm.
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *