Drogë dhe zhvatje, 23 të arrestuar në Itali, mes tyre shqiptarë. Prangoset edhe karabinierja

Shpërndaje lajmin

23 persona u arrestuan gjatë një operacioni blic të kryer mëngjesin e sotëm nga Karabinierët e Foggia-s në bashkëpunim me ushtarët e Guardia di Finanza.
22 prej tyre përfunduan në burg, ndërsa një në arrest shtëpie.
Nga ana tjetër, një karabiniere që punonte në Melfi (Potenzë), u ndalua.
Të arrestuarit akuzohen për grup të strukturuar kriminal për trafikimin dhe shitjen e substancave narkotike (kokainë, marihuanë dhe hashash); posedimi dhe mbajtja në vende publike e armëve të zjarrit, të zakonshme dhe të luftës, madje edhe klandestine; zhvatje, marrje e sendeve të vjedhura dhe tentativë për vrasje të rëndë.
Ndaj të dyshuarve është urdhëruar sekuestrimi i pasurive financiare, pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme, aksioneve të kompanive dhe përmbledhjeve të kompanive, në vlerë prej mbi pesë milionë euro.
Shumica e personave të arrestuar janë nga Cerignola (Foggia); njëri është shqiptar dhe jeton në zonën e Foggia; dy janë nga San Pietro Vernotico (Brindisi). Hetimi i sotëm është vazhdim i operacionit antimafia “Decima Action” të dhjetorit 2018 kundër tre shoqatave të të ashtuquajturës Foggiana Society, ose mafia aktive në Foggia dhe në provincë./Albeu.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *