Dy nga tri vendpushimet zvicerane rrisin çmimet e skive

Shpërndaje lajmin

Disa kompani të ashensorëve të skive po paguajnë deri në 15% më shumë për kalimet këtë dimër, pasi çmimet e larta të energjisë bien, tregon një sondazh nga CH Media, përcjell albinfo.ch.
Nga 16 destinacionet e anketuara, afërsisht dy nga tre do të paguajnë më shumë për kalimin e skive sesa dimrin e kaluar, raportoi gazeta Schweiz am Wochenende. Vendpushimet që kanë rritur më shumë çmimet e tyre janë në Lower Engadine, në lindje të Zvicrës. Në Scuol, për shembull, rritja është më e theksuar për kalimet ditore.
Hotelet zvicerane, apartamentet e pushimeve dhe lejet e skive duket se do të jenë më të shtrenjta këtë dimër, kryesisht për shkak të çmimeve më të larta të energjisë.
Dallimet janë më të vështira për t’u gjurmuar midis vendpushimeve të skive që mbështeten në një sistem çmimesh dinamike, ku çmimet luhaten në bazë të kërkesës. Përjashtim bën Zermatt, i cili po rrit çmimin e tij për një leje ditore në një minimum prej 83 franga, ose 5% më shumë se dimri i kaluar.
Në vende të tjera fshihen rritje të vogla çmimesh, thotë gazeta. Në Andermatt, në zemër të Alpeve Zvicerane, një leje ditore kushton 89 franga. Ata që blejnë një abonim gjysmë çmimi paguajnë vetëm 45 franga për lejen. Abonimi, megjithatë, tani kushton më shumë: 69 franga në vend të 50 franga një vit më parë.
Të premten, vendpushimi Verbier në kantonin Valais u shpall resorti më i mirë i skive në vend në World Ski Awards për herë të katërt në pesë vjetët e fundit. Ai gjithashtu mori çmimin për “Resortin më të mirë të skive në botë” për të dytin vit radhazi, duke mposhtur 24 të nominuar të tjerë ndërkombëtarë, përcjell tutje albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *