“Dy shpirtra në një gjoks”: Gjermania dhe Franca “rinovojnë” aleancën e tensionuar

Shpërndaje lajmin

Franca dhe Gjermania u takuan për bisedime të dielën në një përpjekje për të rregulluar një aleancë të tensionuar nga pushtimi rus i Ukrainës, ndër të tjera, përcjell albinfo.ch.
I gjithë kabineti i Gjermanisë shkoi në Paris për një takim mbi sigurinë, energjinë dhe sfidat e tjera të Evropës, ndërsa dyshja u përpoqën të kapërcenin mosmarrëveshjet e tyre, ndërsa rreth 300 ligjvënës u mblodhën në Universitetin e Sorbonës.
“Gjermania dhe Franca… duhet të bëhen pionierë për rindërtimin e Evropës sonë”, tha Presidenti Emmanuel Macron gjatë një fjalimi lirik në universitetin prestigjioz francez.
Ai i përshkroi fqinjët si “dy shpirtra në një gjoks”.
Dita përkon me 60-vjetorin e një traktati të nënshkruar midis armiqve historikë që mbështesin Bashkimin Evropian, përcjell tutje albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *