Dy të tretat e gjermanëve duan një qeveri të re

0
Shpërndaje lajmin

Rreth 64% e gjermanëve që u përgjigjën në sondazhin e publikuar të shtunën thanë se ndryshimi i qeverisë do ta bënte Gjermaninë një vend më të mirë.
Sondazhi, për gazetën Bild, vjen një ditë pasi një sondazh i veçantë zbuloi se shumica e gjermanëve ishin të pakënaqur me kancelarin Olaf Scholz dhe koalicionin.
Vetëm 22% e të anketuarve nga agjencia e sondazheve INSA thanë se mendonin se nga zgjedhjet nuk do të përfitonte Gjermania, shkruan DW.
E njëjta përqindje thanë se ishin të kënaqur me punën e Olaf Scholz si kancelar, me 70% që thanë se nuk ishin.
Anketuesit pyetën gjithashtu për koalicionin e ashtuquajtur “semaforik” të socialdemokratëve të qendrës së majtë (SPD), të Gjelbërve dhe Demokratëve të Lirë neoliberalë (FDP). Votuesit u pyetën se si u përball me “Koalicionin e Madh” të Kancelares Angela Merkel të Kristian Demokratëve/Kristian Socialistëve (CDU/CSU) dhe SPD-së.
Vetëm 10% thanë se koalicioni aktual po shkonte më mirë, me 49% që e shohin atë si më keq. Rreth 28% thanë se rezultati ishte i përzier në varësi të fushave të politikave, përcjell albinfo.ch.
Një ditë më parë sondazhi “Politbarometri” i publikuar nga Forschungsgruppe Wahlen (Grupi i Kërkimeve Zgjedhore) të Gjermanisë në emër të transmetuesit publik ZDF tregoi gjithashtu pakënaqësi të votuesve me Scholz.
Ai zbuloi se 51% ishin të pakënaqur me performancën e tij në detyrë dhe se 58% mendonin se qeveria po bënte një punë të dobët, shkruan DW.
Kishte një mbështetje të dobët historikisht edhe për SPD-në e Scholz-it. Vetëm 19% thanë se do të votonin për partinë nëse zgjedhjet ishin afër, me të Gjelbërit me 15% dhe FDP me 7%.
Blloku CDU/CSU shënoi 26% të mbështetjes së votuesve në sondazh, ndërsa partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) mori 19%, përcjell albinfo.ch.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *