E frikshme! Kjo do t’ju ndodhë nëse nuk i ndërroni shpesh çarçafët

Shpërndaje lajmin

Shumica prej nesh kanë shumë gjëra për të bërë gjatë ditës. Punë, palestër, pak kohë për argëtim apo një film i mirë… Në gjithë këtë, kush ka kohë të rregullojë shtratin e tij çdo ditë? E lëre më të ndërrosh çarçafët.
Megjithatë, mund t’ju duhet të rishikoni, sepse nëse nuk i ndërroni mjaft shpesh çarçafët, me shumë mundësi do të përballeni me disa efekte anësore “të çuditshme”.
Skuqje
Keni fjetur pa hequr grimin për 2-3 netë me radhë? Përveç faktit që e rëndon fytyrën, rëndon edhe shtratin. Njollat ​​do të mbeten në këllëfin tuaj të jastëkëve dhe bakteret do të fillojnë të shumohen në fijet e çarçafëve. Kjo nga ana tjetër ka të ngjarë të shkaktojë puçrra dhe skuqje dhe të përkeqësojë një puçrra ekzistuese. Përdorni gjithmonë pastruesin e fytyrës para gjumit dhe ndërroni këllëfët e jastëkëve çdo 7-10 ditë.
Irritimi i lëkurës dhe ekzema
Përveç tërheqjes së baktereve, çarçafët e pistë fërkohen në lëkurën tuaj gjatë gjumit, gjë që mund të çojë në acarim. Nëse përpiqeni t’i hiqni me krem, problemi do të përkeqësohet, pasi kremrat jo gjithmonë përthithen plotësisht dhe do t’i transferoni në çarçafët tuaj. Kjo nga ana tjetër do të tërheqë më shumë baktere.

Kërpudhat dhe infeksionet bakteriale
Nëse djersitni gjatë natës, është mirë të dini se djersa nuk avullohet dhe është një nga arsyet kryesore që lejon rritjen e kërpudhave. Njëra prej tyre, spora e degës, favorizohet nga lagështia në dyshek dhe mund të çojë në astmë, pneumoni dhe një infeksion mykotik të quajtur onikomikozë dhe çon në gërvishtje në lëkurë dhe thonj.
Merimangat
Merimangat i përkasin familjes arachnid dhe ushqehen me thekon të lëkurës që bien nga lëkura kur ne flemë. Ata mblidhen në çdo vend që nuk pastrohet shpesh. Çdo natë ka 1.5 milionë marimanga në shtratin tuaj. Nëse zgjoheni me skuqje ka shumë gjasa që të jeni përgjegjës për të. Sa më gjatë t’i lini çarçafët pa larë, aq më e vështirë është të largoni merimangat.
Alergjitë
Nuk është për t’u habitur që bakteret dhe merimangat mund të shkaktojnë që alergjitë ekzistuese të përkeqësohen ose të zhvillohen alergji të reja. Nëse vuani nga alergjitë investoni në materiale hipoallergjike ku bakteret dhe merimangat nuk mund të shumohen. Dhe më e rëndësishmja? Ju i ndërroni shpesh çarçafët!/
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.