E reja shqiptare, Rona Rexhepi, pjesë e filmit gjerman “Die Chaos Sschwestern und Pinguin Paul”

0
Shpërndaje lajmin

Filmi gjerman i metrazhit të gjatë “Die Chaos Sschwestern und Pinguin Paul” (Kaosi i motrave dhe pinguini Paul), me regji të Mike Marzuk, këto ditë është shfaqur si premierë në Munih, Hamburg dhe Koln, transmeton albinfo.ch.
Lidhur me këtë film shumë të pëlqyer thuhet se një ndër rolet kryesore është Rona Rexhepi, nëntë vjeçe (me të dy prindërit nga Kosova), e cila në të tri premierat ishte në qendër të vëmendjes nga dashamirët e filmit dhe mediat.
Vlen të theksohet se se filmi e vendos ngjarjen në mes të Amerikës dhe Gjermanisë, ku një çift me profesion palaço cirkusi e kanë vjedhur (kidnapuar) një pinguin inteligjent nga një kopsht zoologjik për ta përdorur për nevoja të veta.
Mirëpo rastësisht katër motrave u bie në dorë pinguini që u kishte ikur keqbërësve dhe ato luftojnë me të gjitha mundësitë për ta shpëtuar pinguinin dhe për ta kthye në shtëpinë e vet, në kopshtin zoologjik.
Ato disa herë e vënë jetën në rrezik, derisa në fund ia arrijnë ta shpëtojnë, kurse kidnapuesit bien në duart e policisë. Filmi është përplot skena dramatike, por edhe komike…
Kjo është, pak a shumë, ngjarja e këtij filmi zhanër; komedi familjare.
Pas premierës, gjatë prezantimit të aktorëve, regjisori Marzuk nuk e lë pa përmend se “aktorja jonë e re Rona është shqiptare nga Kosova”. Pastaj edhe producenti dhe aktorët e rritur dhe më përvojë të gjatë filmi e lavdëruan shumë rolin e Ronës. Ata mes tjerash thanë se talenti i saj, disiplina dhe interpretimi i ka bërë të përulen para saj.
Pas tri premierave, filmi nga data 25 janar 2024 do të shfaqet në të gjitha kinematë e Gjermanisë.
Pos këtij filmi Rona ka luajtur edhe dy filma të tjerë të metrazhit të gjatë dhe disa filma dokumentarë.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *