January 22, 2022

Ecja: 4 arsye që funksionojnë (dhe) si meditim

Shpërndaje lajmin

Meditimi mund të marrë shumë forma. Nëse “uleni akoma në mes të dhomës së ndenjes duke u përpjekur të përqendroheni këtu dhe tani” nuk ju përshtatet, nuk keni nevojë ta bëni.

Ecja, ndër të tjera, mund të shërbejë gjithashtu si një meditim, duke ndihmuar trupin të sinkronizohet me mendjen ndërsa lidhet me natyrën. Megjithëse temperaturat e verës nuk na lejojnë gjithmonë të bëjmë një shëtitje, ne mund të zgjedhim orët më të sigurta (dmth. Para 11 të mëngjesit dhe pas 7-8 pasdite) dhe të marrim të gjitha përfitimet, shkruan abcnews.al

Meqenëse po flasim për meditim, ecja ju ndihmon të përqendroheni vetëm në një gjë. Sa shpejt ose i ngadaltë do të shkoni dhe çfarë hasni para jush. Ju përqendroheni në frymëmarrjen tuaj dhe shqisat tuaja janë më të përfshira. Por pse funksionon si meditim?

Ecja ul ndjeshëm stresin

Është shumë e thjeshtë. Kur ndiheni të mbingarkuar nga stresi dhe sapo keni mbaruar një ditë të vështirë, nuk ka asgjë më të mirë sesa të ngriheni, të vishni atlete dhe të dilni për një shëtitje. Nuk ka shumë rëndësi shpejtësia apo kohëzgjatja. Ju bëni një pushim nga të gjithë dhe gjithçka dhe gjithçka kalon, edhe përkohësisht.

Menjëherë humor më të mirë

Nuk është vetëm se pushoni nga detyrimet dhe stresi. Ecja çliron endorfinë, hormonet e lumturisë dhe zvogëlon shanset e depresionit. Vendosni muzikën tuaj të preferuar në kufje dhe gjithçka do të shkojë më mirë.

Është metoda ideale nëse nuk relaksoheni lehtë

Siç e thashë në fillim, ne nuk jemi të gjithë për gjithçka. Nëse jeni një person nervoz, i cili duhet të jetë vazhdimisht në lëvizje dhe i paaftë për të ndenjur i qetë për një kohë, ecja bëhet për ju. Ju mund të meditoni dhe kështu të bini në kontakt më të madh me veten.

Mjaftojnë 10 minuta

Nëse mendoni se ecja është efektive vetëm kur vraponi në një maratonë, keni gabim. Gjeni një vendndodhje që ju frymëzon dhe synoni për 10 minuta. Me shumë mundësi do të dëshironi më shumë./abcnews.al

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *