Shpërndaje lajmin

Rajoni i Mesdheut pritet të goditet nga temperatura të tjera rekord gjatë gushtit, pas një pushimi të shkurtër nga vapa dhe zjarret e korrikut. Pjesa më e madhe e Evropës kontinentale do të jetë e lagësht dhe me erë në gusht, me temperatura nën normë. Megjithatë, gjysma e dytë e muajit do të regjistrojë kthimin e nxehtësisë mbi mesataren në Spanjë, Italinë Jugore dhe Greqi.
Roma dhe Katalonja shënuan temperatura rekord muajin e kaluar, ndërsa Sardenja regjistroi temperaturën më të lartë në Evropë për korrikun prej 48 gradë celsius.
“Gushti është muaji më i ngrohtë i vitit si për temperaturat e oqeanit tokësor, ashtu edhe për hemisferën veriore, kështu që ekziston mundësia që të shohim valë të tjera të të nxehtit në gusht”, tha Samantha Burgess, zëvendësdrejtoreshë e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus në Qendrën Evropiane për Parashikimet e motit në interval të mesëm, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.
Emetimet e karburanteve fosile po ngrohin planetin, duke shkaktuar mot ekstrem nga përmbytjet në Indi dhe SHBA, deri te zjarret në Greqi dhe Kanada. Kjo po kërcënon shëndetin dhe jetesën e miliona njerëzve, ndërkohë që disa liderë tërhiqen kundër veprimeve më të ashpra ndaj ndryshimeve klimatike.
Për momentin, ndarja e mprehtë në Evropë do të mbetet, me rajonet veriore, përfshirë Britaninë e Madhe, Gjermaninë, shumicën e Francës dhe vendet nordike që përjetojnë temperatura më të ftohta se zakonisht. Kjo do të sigurojë lehtësim për fermerët. Shirat gjatë fillimit të gushtit do të ndihmojnë misrin dhe farat vajore në të gjithë Europën, me vetëm një pjesë të vogël në jug ende nën stres nga moti i pafavorshëm.
Megjithatë, kjo mund të mos jetë e mjaftueshme për të kompensuar plotësisht dëmin nga nxehtësia dhe thatësira në fillim të kësaj vere, me njësinë e monitorimit të të korrave të Bashkimit Evropian që parashikon rendimentet e lulediellit dhe elbit pranveror për të ndjekur mesataren pesëvjeçare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *