Eksperti i kriminalistikës: 53% e gjyqtarëve s’kanë kaluar vettingun

0
Shpërndaje lajmin

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço foli për sistemin e drejtësisë ndërsa komentoi dhe progres raportin e Komisionit Europian të vitit 2023 për Shqipërinë.
Në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, ai theksoi se 53% e gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk e kanë kaluar vettingun.
Sipas tij disa prej tyre kanë pasur arsye që mund të përbënin dhe vepër penale.
“Dhe ata që kanë dhënë dorëheqjen dhe ata që janë skualifikuar nga procesi i vettingut, duhet të kalojnë në një fazë të hetimit pro-aktiv për të parë pasuritë etje. 53% e gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk e kanë kaluar vettingun. Kanë pasur arsye që nganjëherë mund të përbëjnë dhe vepër penale. Për këtë vepër penale duhet të ishte përfshirë SPAK”-tha ai.
LEXONI GJITHASHTU: 

Balluku flet për SPAK: Ka raste që janë duke hetuar, banda që janë çmontuar
Administrata publike progres mesatar? Flet për Euronews Belinda Balluku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *