EMRAT| Kërkoheshin nga Spanja dhe Italia për vrasje e drogë, ekstradohen 3 shqiptarë

0
Shpërndaje lajmin

3 shtetas shqiptar të kërkuar nga drejtësia e Spanjës dhe Italisë për vepra penale vrasja, rrëmbimi i personit, kultivimi i bimëve narkotike në ambiente të mbyllura dhe vjedhja janë ekstraduar drejt këtyre vendeve.
Si rezultat i bashkëpunimit konstant të specialistëve të Interpol Tiranës me ata të Interpol Romës dhe të Interpol Madridit, janë finalizuar ekstradimet në këto shtete, të 3 shtetasve shqiptarë, me masë sigurie “Arrest në burg”, nga gjykatat në Milano dhe në Castellon, për vepra të ndryshme penale. Konkretisht:
U ekstradua në Itali, shtetasi Shkëlzen Keqi (Deliu) 41 vjeç. Më datë 18.08.2022, në vendin e quajtur “Castelnuova val di Cecina”, në Piza, Itali, dyshohet se ka vrarë me armë zjarri, shtetasin shqiptar E. K.
U ekstradua në Itali, shtetasi Daniel Gjon., 23 vjeç. Në muajin gusht të vitit 2023, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, dyshohet se ka dhunuar dhe rrëmbyer, të rinj, për t’i grabitur.
U ekstradua në Spanjë, shtetasi Dienis Hoxhaj (Haskaj (Jazaj), 34 vjeç. Gjatë vitit 2023, si pjesëtar i një grupi kriminal, ka qenë implikuar në veprimtarinë e kultivimit të bimëve narkotike, në ambiente të mbyllura, nëpërmjet lidhjeve ilegale të energjisë elektrike. Grupit kriminal ku bënte pjesë 34-vjeçari, i janë sekuestruar 13 196 bimë narkotike cannabis sativa.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *