Erdogan para kishës, kërkesa e tij për luftën në Izrael

0
Shpërndaje lajmin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se realizimi i një shteti palestinez të pavarur dhe të integruar gjeografikisht të bazuar në kufijtë e vitit 1967, me Jerusalemin si kryeqytet, nuk mund të vonohet më.
“Paqja e qëndrueshme në Lindjen e Mesme është e mundur vetëm përmes një zgjidhjeje përfundimtare të konfliktit palestinezo-izraelit”, tha Erdogan të dielën në ceremoninë e hapjes së Kishës Ortodokse Siriane në anën evropiane të Stambollit.
Është kisha e parë e ndërtuar në epokën e Republikës Turke.
Erdogan tha se Turqia është e gatshme të bëjë pjesën e saj për të ndaluar konfliktin izraelito-palestinez dhe për të ulur tensionet që u përshkallëzuan të shtunën.
“Çështja e Palestinës qëndron si shkaku kryesor i problemeve në rajonin tonë. Rajoni ynë do të vazhdojë të dëshirojë paqen nëse nuk arrihet një zgjidhje e drejtë”, shtoi presidenti turk.
Erdogan theksoi gjithashtu se çdo hap që do të përshkallëzojë tensionet në rajon, “të çojë në më shumë gjakderdhje dhe thellimin e problemeve duhet të shmanget”.
Turqia gjithashtu intensifikon dhe vazhdon përpjekjet e saj diplomatike për të rivendosur paqen, shtoi ai.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *