January 17, 2022

Evropa përgatitet për valë të fortë të ‘Omicron’

Shpërndaje lajmin

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson thotë se Omcron është një kërcënim shumë serioz për vendin e tij.

Johnson paralajmëron një valë të “madhe të Omicron” duke rrëzuar pretendimet se nuk binte dakord me ekspertët.

Kryeministri britanik u bëri thirrje njerëzve që të marrin vaksinë të tretë në mënyrë që të jenë të mbrojtur.

Të dhënat e fundit tregojnë për një dyfishim të rasteve të reja me COVID-19 në Britani dhe në total deri tani numërohen gati 15 mijë raste me Omicron.

Omicron ka detyruar shumë vende të Evropës që të forcojnë masat kufizuese në prag të festave të fund vitit.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Karl Lauterbach thotë se pritet që varianti Omicron të nxisë një falë të pestë të madhe të pandemisë.

Lauterbach, një ish-epidemiolog, shprehet se Gjermania duhet të përgatitet për një sfidë “që nuk është parë kurrë më parë”.

Zvicra ka bërë të ditur planin për të forcuar masat, duke përfshirë punën nga shtëpia deri më 24 janar dhe ndalimin e takimeve në ambientet të mbyllur për më shumë se 10 persona.

Qeveria zvicerane ka porositur 7 milionë doza për secilin vaksinës, Moderna dhe Pfizer për gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm duke e çuar në 34 milionë doza stokun e saj të vaksinave.

Ndërsa ministrja e Shëndetësisë në Portugali thotë se deri në fund të muajit të prekurit nga Omicron mund të përbëjnë 80% të rasteve të reja me COVID. Marta Temido thotë se për momentin Omicron përbën 20% të rasteve, gjatë javës së Krishtlindjes mund të shkojnë në 50%  dhe në javën e fundit në 80% të rasteve.

Pavarësisht se Shtëpia e Bardhë nuk ka në plan të vendosë masa të reja nga rritja e rasteve me Omicron, presidenti Joe Biden thotë se “dimri do të sjellë sëmundje dhe vdekje të ashpra” për të pa vaksinuarit./Euronews


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *