Festivali i Muzikës në Winterthur tërheq 60,000 njerëz

0
Shpërndaje lajmin

Edicioni i 48-të i Festivalit të Muzikës Winterthur tërhoqi gjithsej 60,000 njerëz në qytetin e vjetër të Winterthur, gjatë 12 ditëve të festivalit. Organizatorët pasditen e sotme kanë njoftuar, se në këtë edicion nxjerrë bilanc pozitiv, shkruan Blick, përcjell albinfo.ch.
“Moti ishte me ne, gjendja shpirtërore ishte shumë e këndshme dhe pavarësisht nga vizitorët e shumtë, nuk pati incidente të shprehura”, citohet të ketë thënë Anina Ljaskowsky, Presidente e Shoqatës së Javëve të Festivalit të Muzikës Winterthur.
Rreth 100 akte u luajtën në skenë gjatë javëve të festivalit muzikor. Dy nga tre mbrëmjet me pagesë të fundjavës kryesore u shitën, siç vazhdojnë të bëjnë të ditur organizatorët. Të premten e kaluar, The Blaze, FKJ dhe Danger Dan luajtën përballë një Steinberggasse plotësisht të mbushur. Përveç shfaqjeve të muzikantëve të shumtë, kishte edhe një program kabare dhe një shfaqje teatrale.
Ndryshe, edicioni i 49-të i Festivalit të Muzikës Winterthur do të zhvillohet nga 7 deri më 18 gusht 2024.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *