Finlanda dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje afatgjatë të sigurisë

0
Shpërndaje lajmin

Paketa e ndihmës për mbrojtjen që i është dhënë Ukrainës nga Helsinki kap vlerën e 188 milionë eurove
Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe homologu i tij finlandez, Alexander Stubb kanë nënshkruar një marrëveshje 10-vjeçare sigurie në Kiev.
Në një deklaratë në X, Zelensky e quajti atë një “dokument të fortë që dëshmon gatishmërinë e Finlandës për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës në luftën kundër agresionit rus”.
Helsinki do t’i japë Ukrainës ndihmë afatgjatë ushtarake dhe financiare.
Të dy vendet shprehën gjithashtu dëshirën për thellimin e bashkëpunimit në fushën e politikës, financës dhe sferës humanitare.
Finlanda ra dakord të marrë pjesë në rindërtimin e sektorit energjetik të Ukrainës dhe të vlerësojë dëmin mjedisor si rezultat i pushtimit rus.
Trajtimi mjekësor i personelit ushtarak ukrainas është përfshirë gjithashtu në marrëveshje.
Paketa e ndihmës së mbrojtjes që i ofrohet Ukrainës kap vlerën e 188 milionë eurove, duke e çuar mbështetjen totale ushtarake të ofruar për Kievin nga Finlanda në rreth 2 miliardë euro.
Në një koment të shkurtër pas takimit, Zelenskyy njoftoi se kishte ulur moshën e rekrutimit ushtarak nga 27 në 25 në një përpjekje për të rimbushur gradat e varfëruara pas më shumë se dy vjet lufte.
Ligji i ri i mobilizimit hyri në fuqi një ditë pasi Zelenskyy e nënshkroi atë. Parlamenti i Ukrainës, Verkhovna Rada, e miratoi atë vitin e kaluar.
Nuk ishte menjëherë e qartë pse Zelenskyy-t iu desh kaq shumë kohë për të nënshkruar masën në ligj.
LEXONI GJITHASHTU: 

Të paktën 5 të vdekur nga shpërthimi në një fabrikë në Indi, dhjetëra të bllokuar
Zgjedhjet në Kroaci, kandidati më i vjetër për deputet 95 vjeç, më i iu 18

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *