Finlanda premton 434 milionë dollarë ndihmë për Ukrainën

Shpërndaje lajmin

Finlanda ka premtuar një ndihmë të re 400 milionë euro (434 milionë dollarë) në mbrojtje për Ukrainën, paketa e saj më e madhe deri më tani.
“Vlera e kombinuar e të gjitha paketave të materialeve të mbrojtjes të dorëzuara deri më tani është tani 590 milionë euro (637 milionë dollarë),” tha të premten një deklaratë nga ministria e mbrojtjes e vendit.
Deklarata nuk përfshin detajet e paketës, duke përmendur shqetësimet e sigurisë.
Një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes i tha CNN se paketa nuk përfshin asnjë tank Leopard 2.
Finlanda i ka dhuruar më parë Ukrainës artileri dhe municione të rënda, tha ministria.
Vendi skandinav do të jetë një nga më shumë se 50 vendet e përfaqësuara në një takim të organizuar nga Shtetet e Bashkuara në bazën e tij ajrore Ramstein në Gjermani të premten, ku udhëheqësit do të diskutojnë mbështetjen e vazhdueshme për Kievin./Reuters

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *