Firenze: Shaqja “The Handke Project” e artistëve shqiptarë në “Teatro di Rifredi”

0
Shpërndaje lajmin

Më kënaqësi ju njoftojmë për shfaqjen “The Handke Project” të dramaturgut Jeton Neziraj, me regji të Blerta Neziraj, që mbahet më datën 2 dhe 3 shkurt, në Teatro di Rifredi në Firenze, me fillim nga ora 21:00, shkruan albinfo.ch.
Grupi i artistëve nga vende të ndryshme evropiane si Kosova, Serbia, Bosnja dhe Hercegovina, Italia, Maqedonia e Veriut, Franca, Mali i Zi dhe Gjermania është bashkuar për të ofruar një shfaqje për Peter Handke, një autor fitues i çmimit Nobel, i cili është kritikuar për mbështetjen e tij ndaj kasapit të Ballkanit, Slobodan Millosheviçit. Shfaqja eksploron pyetjen se si arti vlerësohet dhe promovohet, edhe kur bie ndesh me vlerat themelore të dinjitetit dhe etikës njerëzore.
Gjithashtu, më datën 2 shkurt, nga ora 18:00, në hollin e Teatro di Rifredi, do të organizohet një takim publik me temën “Gjenocidi dhe mohimi: si të ndërtojmë një kujtesë të përgjegjshme” me Jeton Neziraj, profesorët Micaela Frulli dhe Luca Bravi dhe gazetarin Riccardo Michelucci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *