Fitorja e zgjedhjeve i kushtoi shtrenjtë! Pas rrëzimit nga pushteti me grusht shteti, ish-udhëheqësja e Maynmar dënohet me burg

Shpërndaje lajmin

Një gjykatë në Myanmarin e sunduar nga ushtria, ka shpallur fajtore për korrupsion ish-udhëheqësen Aung Sun Suu Kyi, vendimi i fundit në një seri gjyqesh sekrete.
Suu Kyi ka qenë në arrest shtëpiak që nga shkurti i vitit 2021, kur një grusht shteti ushtarak rrëzoi qeverinë e saj të zgjedhur.
76-vjeçarja është akuzuar për një sërë veprash penale, duke përfshirë mashtrimin e votuesve.
Ajo mohon të gjitha akuzat dhe grupet e të drejtave të njeriut i kanë dënuar gjyqet si një mashtrim.
Seancat dëgjimore me dyer të mbyllura në kryeqytetin Nay Pyi Taw janë mbyllur për publikun dhe median dhe avokatët e Suu Kyi u ndaluan të flasin me gazetarët.
Ajo u dënua me pesë vjet burg. Dënimi i fundit e çon dënimin e saj total me 11 vjet burg, pasi më parë ishte shpallur fajtore për vepra të tjera.
Në dhjetor, ajo u dënua për nxitje të mospajtimit kundër ushtrisë dhe thyerje të rregullave të Covid. Në janar ajo u shpall gjithashtu fajtore për kontrabandën e radiove radiofonike në shtëpinë e saj.
Suu Kyi ende përballet me 10 akuza të tjera për korrupsion, secila me një dënim maksimal prej 15 vjetësh, si dhe akuza për mashtrime zgjedhore dhe shkelje të aktit të sekretit zyrtar.
Mbështetësit e saj thonë se akuzat janë shpikur nga regjimi i juntës për të siguruar që Suu Kyi, e cila mbetet shumë e vlerësuar në Mianmar si një ikonë e demokracisë, të burgoset me burgim të përjetshëm.
Nëse dënohet për të gjitha akuzat e saj, ajo do të përballet me një dënim total prej më shumë se 190 vjet burg, sipas disa vlerësimeve.
Grupet e të drejtave civile dhe demokracisë, si dhe OKB-ja, i kanë denoncuar procedurat ligjore si një farsë. Human Rights Watch e ka quajtur atë një “cirk gjykate të procedurave sekrete për akuza false”.
Regjimi ushtarak i Mianmarit i ka hedhur poshtë akuzat e tilla, duke thënë se Suu Kyi ka marrë gjykime të drejta dhe proces të duhur ligjor deri më tani.
Marrja e dhunshme e pushtetit nga ushtria shkurtin e kaluar në Myanmar, e njohur gjithashtu si Burma, erdhi disa muaj pasi Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD) e Suu Kyi fitoi zgjedhjet e përgjithshme me një rezultat dërrmues.
Ushtria pretendoi për mashtrim të votuesve në fitore, megjithatë vëzhguesit e pavarur të zgjedhjeve thanë se zgjedhjet ishin kryesisht të lira dhe të ndershme.
Grushti i shtetit shkaktoi demonstrata të gjera, duke bërë që ushtria e Mianmarit të godiste protestuesit, aktivistët dhe gazetarët pro-demokracisë.
Suu Kyi dhe shumë anëtarë të partisë së saj janë në mesin e më shumë se 10,000 njerëzve që janë arrestuar nga junta që kur morën pushtetin.
Sias Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë (Burma) rreth 1,800 njerëz janë vrarë në goditjen e ushtrisë ndaj disidencës.
Kaosi ka çuar gjithashtu në vazhdimin e luftimeve. Junta ushtarake përballet me një kundërshtim të gjerë dhe disa pjesë të vendit janë përfshirë tani në konflikt të armatosur./

Leave a Reply

Your email address will not be published.