Shpërndaje lajmin

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) ka ndarë një përditësim të inteligjencës mbi situatën në Ukrainë.
Ai tha se forcat ukrainase kanë rimarrë fshatrat Sloboda dhe Lukashivka, të cilat ndodhen në jug të Chernihiv, dhe kanë vazhduar të bëjnë kundërsulme të suksesshme, por të kufizuara në lindje dhe verilindje të Kievit.
Ministria e Mbrojtjes shtoi se si Chernihiv ashtu edhe Kievi ishin ende duke u nënshtruar sulmeve ajrore dhe raketore pavarësisht pretendimeve ruse për të zvogëluar aktivitetin e tyre ushtarak në rajon.

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 01 April 2022
Find out more about the UK government’s response: https://t.co/tazJHqMczF
#StandWithUkraine pic.twitter.com/b1sBLFpfdb
— Ministry of Defence (@DefenceHQ) April 1, 2022

Në fillim të kësaj jave, u duk se kishte pasur një përparim të mundshëm në bisedimet e paqes në Stamboll pasi Rusia tha se do të zvogëlonte operacionin e saj ushtarak rreth Kievit dhe Chernihiv.
Por autoritetet ukrainase thanë se granatimet kishin vazhduar në rajone.

Leave a Reply

Your email address will not be published.