Fotoja e veturës së heroit Zahir Pajaziti mes fotografive më të mira të vitit nga National Geographic

Shpërndaje lajmin

National Geographic ka zgjedhur fotografitë më të mira të vitit 2022. Dhe mes tyre, është edhe një nga Kosova.
Nga 2 milionë e 238 mijë e 899 fotografi të dërguara në National Geographic, është edhe një nga Llapi – vendi ku ishte vrarë heroi i kombit Zahir Pajaziti.
Përshkrimi i fotografisë në gjuhën shqipe: “Lladovc, Kosovë | Një Lladë është mbyllur në një kuti xhami në një memorial për heronjtë e hershëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Vetura mbante anëtarët e UÇK-së, Zahir Pajazitin, Edmond Hoxhën dhe Hakif Zejnullahu, kur u zu në pritë nga forcat serbe më 1949.”
Kjo fotografi ishte bërë nga fotografistja Justyna Mielnikievicz.
Zahir Pajaziti ishte një komandat i UÇK-së i lindur në vitin 1962. Ai ishte vrarë më 31 janar të 1997-s bashkë me luftëtarët e lartpërmendur.
Ai ka edhe një statujë në Sheshin Nënë Tereza në Prishtinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *