Fshati italian që u “gjallërua” pasi filloi shitjen e shtëpive nga 1 Euro

Shpërndaje lajmin

Ekziston një vend në ishullin italian të Siçilisë, ku ka gjithnjë e më shumë gjasa të dëgjoni një theks amerikan në rrugët e tij të ngushta në vend të gjuhës lokale.
Sambuca di Sicilia, e cila fitoi një reputacion si një nga vendet e para në vend për të shitur shtëpitë e vjetra për asgjë, po bëhet diçka si një “Amerika e Vogël” italiane pasi një valë kryesisht amerikanësh u zhvendosën për të blerë prona të volitshme dhe i jepni një jetë të re qytetit.
Qyteti sicilian filloi të tërheqë blerës jashtë shtetit në vitin 2019, kur u bë kryefjalë e CNN duke shitur 16 banesa për 1 euro secila, ose pak më shumë se një dollar. Pastaj përsëri në korrik 2021 kur ofroi 10 ndërtesa të tjera të vjetra për një simbolike prej 2 € secila, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.
Në kohën kur u mbyll afati i dytë i aplikimit nëntorin e kaluar, bashkia u përmbyt sërish nga qindra kërkesa nga blerësit e interesuar. Shtëpitë përfundimisht iu hodhën në ankand ofertuesit më të lartë, për midis 500 dhe 7,000 € (540 dhe 7,560 dollarë).
Pothuajse të gjithë blerësit e rinj janë nga Amerika e Veriut, thotë nënkryetari i bashkisë Giuseppe Cacioppo. Disa blenë shtëpinë e tyre pa e parë, ndërsa të tjerët kundërshtuan kufizimet e udhëtimit Covid dhe fluturuan për të parë.
“Le të themi se pothuajse 80% e njerëzve që na shkruan, aplikuan dhe morën pjesë në këtë ankand të dytë ose vijnë nga Shtetet e Bashkuara ose janë amerikanë,” thotë Cacioppo. “Ka shumë interes nga blerësit amerikanë, dhe për fat nuk po zbehet. Pandemia ka qenë një sfidë në tërheqjen e kësaj shitje të re, por ne kemi qenë me fat. Gjithçka shkoi mirë.”
Pra, çfarë i motivoi këta blerës të rinj për të marrë pronësinë e pronave të dëmtuara nga tërmeti në Sicilinë më të thellë? Çuditërisht, shumë me sa duket nuk donin vetëm të blinin një shtëpi pushimi me çmim të ulët. Ata gjithashtu duan të ndihmojnë në ringjalljen e zhurmës së fshatit dhe ekonomisë së tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *