Fundjava me ski, por paralajmërime për ortekë në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Pistat e skive do të jenë shumë të ngarkuara këtë fundjavë pasi mijëra do të duan të përfitojnë nga bora e freskët – por ka shumë paralajmërime për ortekët dhe edhe një herë, skiatorëve dhe borës u kërkohet të qëndrojnë në pistë.
Instituti i Kërkimeve të Borës dhe Ortekut ka lëshuar një alarm të nivelit 3 në të gjithë kantonin Valais – duke u përhapur në lindje në Graubünden.
Rreziku kryesor është në shpatet me pamje nga veriu mbi 2200 metra.
Policia kantonale e Valais po bën thirrje për kujdes. Ata thonë se situata është kritike, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Ekspertët thonë se moti do të mbetet i ftohtë – dhe kjo do të thotë se do të duhet më shumë kohë që grumbulli i borës të stabilizohet.
Këshilla është të bëni një kurs për mbijetesë nga orteku – i disponueshëm me shumë klube malore. Sigurohuni që të keni të gjitha pajisjet e duhura. Mos u nisni vetëm dhe qëndroni në pista të shënuara.
Që nga fillimi i dhjetorit, 4 kanë vdekur nga ortekët. Mesatarisht 21 vriten çdo sezon në Zvicër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *