Fundjavë: Mijëra persona marshuan për palestinezët në Mbretërinë e Bashkuar, Francë e Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Dhjetëra-mijëra protestues propalestinezë marshuan në Britani të Madhe, duke bërë thirrje për një armëpushim, ndërsa ushtria izraelite intensifikoi sulmin e saj në Rripin e Gazës. Mijëra të tjerë demonstruan në Francë dhe Zvicër.
Ndërsa sulmet intensive të Izraelit siguruan mbulim për forcat e tij tokësore për të rritur luftimet në Gaza, Kombet e Bashkuara paralajmëruan mijëra civilë të tjerë që mund të vdisnin, shkruan thelocal.ch.
Izraeli filloi fushatën e tij bombarduese pasi persona të armatosur të Hamasit sulmuan kufirin e Gazës më 7 tetor, duke vrarë 1,400 njerëz, kryesisht civilë, dhe duke kapur më shumë se 220 pengje, sipas zyrtarëve izraelitë.
Ministria e Shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi në Gaza tha se sulmet izraelite që atëherë kanë vrarë 7,703 njerëz, kryesisht civilë, me më shumë se 3,500 prej tyre fëmijë dhe kjo ishte fundjava e tretë radhazi që Londra priti një tubim të madh në mbështetje të palestinezëve.
Demonstruesit u mblodhën në një pikë qendrore buzë lumit Thames në mesditë, përpara se të niseshin për në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar në Westminster.
Rreth 100,000 njerëz iu bashkuan “Marshimit për Palestinën” në Londër, sipas mediave britanike, të cilat raportuan gjithashtu përleshje me policinë.
Policia Metropolitane e Londrës vendosi më shumë se 1000 oficerë për të patrulluar marshimin. Policia arrestoi një protestues me dyshimin për sulm ndaj një oficeri dhe një tjetër për deklarata raciste dhe kërcënime për vrasje.
Marshuesit e Parisit kundërshtojnë ndalimin
Mijëra demonstrues morën pjesë në marshimet në të gjithë Francën teksa protestuesit iu bashkuan njërit në Paris, duke sfiduar një ndalim gjyqësor të lëshuar për arsye të rendit publik. Një kontigjent i madh policie bllokoi demonstruesit në qendër të kryeqytetit, përcjell albinfo.ch.
Mes protestuesve ishin zyrtarë të zgjedhur, duke përfshirë një deputet të gjelbër dhe një ligjvënës të së majtës ekstreme.
“Nevoja për një armëpushim është urgjente, për të ndaluar vrasjen e grave, fëmijëve dhe burrave”, tha Elsa Toure, nënkryetare e Bashkisë Corbeil-Essonnes, në jug të Parisit.
Demonstruesja Samia Orosemane u shpreh se në vendin e të drejtave të njeriut, janë të penguar të protestojnë. Një gjykatë administrative të shtunën mbështeti ndalimin, duke përmendur “rrezikun serioz të prishjes së rendit publik” mes “tensioneve të rritura të lidhura me ngjarjet në Rripin e Gazës me një rritje të akteve antisemite në Francë”.
Kishte një gjobë prej 135 euro për pjesëmarrje dhe deri në mbrëmje, policia tha se kishte bërë 21 arrestime dhe kishte lëshuar më shumë se 1,350 gjoba.
Demonstruesit dolën në rrugë edhe në qytete të tjera franceze. Sipas organizatorëve 4,000 persona marshuan në qytetin jugor të Marsejës, ndërsa policia vlerësoi shifrën në 1,800.
Në Zvicër, organizatorët thanë se 7,000 demonstrues u mblodhën në Cyrih, me policinë që tha se ishin “disa mijëra”.
Ishin 2000 në Lozanë, 1800 në Gjenevë dhe mbi 1000 në Bernë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *