Fundoset varka me emigrantë në Mesdhe, 34 persona të zhdukur

0
Shpërndaje lajmin

Tridhjetë e katër migrantë nga Afrika Sub-Sahariane u zhdukën në brigjet e Mesdheut të Tunizisë të premten pasi varka e tyre u përmbys.
Fundosja e anijes pranë Tunizisë, vjen dy ditë pasi pesë emigrantë afrikanë nën-Saharianë u mbytën. Varka me 38 persona ishte nisur të enjten nga afër Sfax dhe po përpiqej të arrinte në Itali, tha Fawzi El Masmoudi, një zëdhënës i gjykatës në qytetin port.
Emigrantët afrikanë nën-Saharianë që banojnë në Tunizi kanë jetuar në frikë që nga një fjalim nxitës i presidentit Kais Saied muajin e kaluar, në të cilin ai i akuzoi ata se përfaqësojnë një kërcënim demografik dhe shkaktuan një valë krimi.
Popullsia prej 12 milionë banorësh e vendit të Afrikës Veriore pret rreth 21,000 migrantë nga pjesë të tjera të Afrikës, që përfaqësojnë 0.2% të popullsisë. Më herët të premten, Alarm Phone, një organizatë bamirëse që monitoron varkat e emigrantëve, tha se 40 persona ishin në rrezik në një varkë.
Ata në bord raportuan se të ashtuquajturat roje bregdetare tuniziane kanë hequr motorin e tyre, kanë rrahur disa prej tyre dhe i kanë braktisur në det, tha grupi. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *