Gazetarja e REL po shkonte në shtrat kur raketa ruse goditi banesën e saj

Shpërndaje lajmin

Sulmi me raketa i Rusisë që shënjestroi mbrëmë  Kievin la një viktimë dhe disa të plagosur. Një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Ukrainës ka shprehur trishtimin për gazetaren e vrarë si pasojë e sulmit.
Vira Hyrych, e cila punonte për Radio Evropa e Lirë në kryeqytetin ukrainas, ishte viktima e sulmit të mbrëmjes së kaluar.

Russia killed Vira Hyrych, a @RFERL journalist. She was going to bed when a Russian ballistic missile hit her apartment in central Kyiv. Russia’s barbarism is incomprehensible. We call on media organizations to condemn the murder of Vira and all other innocent Ukrainians. pic.twitter.com/07aTErBRtX
— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) April 29, 2022

Oleg Nikolenko tha se ajo ishte duke shkuar në shtrat kur raketa ruse goditi banesën e saj në qendër të qytetit.
Trupi i pajetë i gazetares u nxor nga rrënojat e ndërtesës sot. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *