Gazi rus dhe uraniumi shkaktojnë probleme për sektorin zviceran të energjisë

Shpërndaje lajmin

Zvicra ka nënshkruar një deklaratë së bashku me gjashtë shtete të tjera evropiane në favor të bashkimit të objekteve të depozitimit të gazit. Një qasje e përbashkët ka kuptim për Zvicrën joanëtare të BE-së, sepse vendit i mungojnë aftësitë e rëndësishme të ruajtjes, tha të mërkurën ministria e Energjisë. Deklarata e qëllimit, e cila nuk është e detyrueshme, vjen ndërsa vendi vlerëson opsionet për të shmangur krizat e mundshme të energjisë dimrin e ardhshëm, njofton albinfo.ch.
Greenpeace u ka kërkuar autoriteteve në shtatë kantone zvicerane – të cilat zotërojnë kompaninë e energjisë elektrike Axpo – të ndalojnë blerjen e uraniumit nga firma shtetërore ruse bërthamore Rosatom. Axpo, e cila përdor uraniumin e pasuruar me Rusinë për të fuqizuar reaktorët bërthamorë në Beznau dhe Leibstadt, thotë se do të respektojë kontratat aktuale me Rusinë, por nuk do të nënshkruajë të reja. Konkurrenti Alpiq, i cili drejton vendndodhjen bërthamore të Gösgen-it, ndaloi furnizimin nga Rusia në vitin 2016.
Zvicra dënoi të enjten një sulm rus në një magazinë humanitare në qytetin ukrainas të Mariupol. Sulmi kundër Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (KNKK) është “një shkelje serioze e së drejtës ndërkombëtare humanitare”, tha presidenti zviceran, Ignazio Cassis, ndërsa ndoqi një samit të bashkëpunimit ndërkombëtar në Gjenevë të enjten. KNKK-ja e drejtuar nga Zvicra nuk ka më staf në qytetin e rrethuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.