Gjashtë gjëra që duhet t’i dini përpara se të shkoni në Cyrih

Shpërndaje lajmin

Me kompanitë e saj ndërkombëtare dhe organizatat globale, Cyrihu tërheq mijëra punëtorë të huaj. Nëse do të zhvendoseni në qytetin më të madh të Zvicrës, këtu janë gjashtë gjëra që duhet të keni parasysh.
 
Përqafimi i Züritüütsch është një domosdoshmëri
Ndërsa zviceranët janë më se të lumtur me qytetin e tyre, nuk e kanë me përtesë për të përmbushur nevojat tuaja gjuhësore dhe për të hequr pluhurin nga aftësitë e tyre standarde gjermane për këtë rast, njohja e hershme me dialektin e Cyrihut jo vetëm që do t’ju ndihmojë të fitoni mbi vendasit – të cilët, nëse nuk e keni vënë re, nuk janë folës të mprehtë Hochdeutsch -, por më e rëndësishmja, do t’ju mundësojë të ndiheni më shpejt si në shtëpi.
Filloni me disa fjalë fillestare, si Grüezi (Përshëndetje), Bitte (Ju lutem) dhe Adie (Mirupafshim) për të ndërtuar besimin tuaj dhe nëse jeni gati për një sfidë të vërtetë, gjithmonë mund të regjistroheni personalisht ose në internet kurse gjermane zvicerane me Migros Klubschule. Këto të fundit kanë tri shkolla të përhapura në gjithë qytetin e Cyrihut.
 
Gjetja e një apartamenti mund të jetë sfiduese
Nuk është sekret që hapësirat e jetesës në Zvicër janë të pakta, arsyeja është se po ndërtohet relativisht pak, ndërsa popullsia po rritet me shpejtësi. Megjithatë, askund situata nuk është aq e rëndë sa në kantonin e Cyrihut, ku qyteti i Cyrihut është veçanërisht i prekur.
Megjithëse nuk ka zgjidhje magjike për të gjetur një apartament në Cyrih dhe mund të përballeni me radhë të tëra shikimi kur më në fund të shfaqet një opsion i përballueshëm, ka disa mënyra për të fituar një apartament edhe në një qytet aq të shtrenjtë dhe me popullsi të mbushur me Cyrih.
Nëse nuk jeni kundër ndarjes së hapësirës suaj, mund të gjeni opsione të përshtatshme flatshare në www.wgzimmer.ch dhe www.wg-gesucht.de.
 
Festat unike publike mund të nënkuptojnë mungesë dite pune
Me përjashtim të 1 gushtit – e vetmja festë federale e Zvicrës – të 26 kantonet vendosin festat e tyre publike në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri. Kjo do të thotë se kur do të keni të drejtën e pushimit nga puna mund të varet nga punëdhënësi, kantoni, qyteti – apo edhe fshati juaj.
Ndërsa Cyrihu ndan festat kryesore publike, të tilla si Krishtlindjet, Pashkët dhe Ditën e Vitit të Ri, me 25 kantonet e tjera, ai gjithashtu ka një pjesë të drejtë të festave që mund t’i kaloni ose jo.
Midis tyre janë Sechseläuten, e cila është festa tradicionale pranverore e Cyrihut unike për qytetin, dhe Knabenschiessen, një garë e gjuajtjes me objektiva të mbajtur në shtator, ku shumica e punëdhënësve janë mjaft të sjellshëm për t’ju lënë të shijoni në një ditë ose gjysmë dite pushimi.
 
Transporti publik është i pakalueshëm
Kushdo që lëviz në Cyrih dhe është i etur për të eksploruar shtëpinë e tij të re, do të jetë i lumtur të zbulojë se lëvizja nëpër qytet është e lehtë në këmbë, me biçikletë, taksi ose tren.
Cyrihu ka një rrjet të zhvilluar mirë të tramvajeve, autobusëve dhe trenave që lidhin çdo pjesë të qytetit duke e bërë shumë të lehtë lëvizjen për banorët dhe vizitorët.
Nëse jeni duke kërkuar të udhëtoni rregullisht në zonën rezidenciale dhe ekonomike të Cyrihut, bastja juaj më e mirë është Z-Pass, e cila ofron një tarifë për një zonë të vetme dhe një gamë uniforme biletash për udhëtimet midis Rrjetit të Transportit të Cyrihut (ZVV) dhe rrjetet fqinje nga 54 franga me një kartë udhëtimi gjysmë tarife.
 
Blerja e ujit në shishe është humbje
Zvicra njihet gjerësisht si një nga vendet me ujin e pijshëm më të pastër dhe në fakt është shumë më i aksesueshëm nga sa mund të mendoni.
Në Cyrih, ka mbi 1200 shatërvane – secila me ujë të pijshëm të klasit të parë – rreth 320 prej të cilave ushqehen përmes një rrjeti të veçantë të ujit të burimeve 150 kilometra të gjatë. Pjesa më e madhe e ujit të burimit të këtij të fundit vjen nga burimet që kanë origjinën në kodrat rreth Cyrihut në shekullin e 15-të.
Puset e tjera janë të lidhura me rrjetin normal të shpërndarjes (Züriwasser) të furnizimit me ujë dhe – si familjet – furnizohen me një përzierje prej 70 për qind ujë liqeni, 15 për qind ujë burimi dhe 15 për qind ujë nëntokësor.
Në kohët e shkuara, shatërvanet ishin një vend i gëzueshëm me gratë dhe shërbëtoret që vinin në puset disa herë në ditë duke mbajtur qypa dhe kova. Nuk është për t’u habitur që zviceranët rriten duke gëlltitur ujin e shatërvanit në udhëtimet shkollore, shëtitjet me familjen ose sa herë që qeni i tyre i përkëdhelur ka nevojë për një gllënjkë në një ditë të nxehtë vere. Me këtë shënim, në Cyrih – dhe më gjerë në Zvicër – nuk këshillohet të lini qenin tuaj të pijë direkt nga burimet, por të sillni një pjatë me vete ose të përdorni duart nëse ndjejnë etje.
 
Vendi ku mund të bleni gjera interesante
Pavarësisht nëse janë marka luksoze, artikuj ndërkombëtarë, prodhime vendase apo mallra të prodhuara në mënyrë të qëndrueshme, në Cyrih jeni në adresën e duhur. Çdo lagje në qytet ofron përvojën e vet të blerjeve, nga butikët më të vegjël të modës dhe dyqanet e orëve në qytetin e vjetër të Cyrihut deri te etiketat lokale, urbane në Cyrih Perëndimor. Në Cyrih mund të blini deri në dëshirën e zemrës suaj.
Në Zvicër, shumica e dyqaneve hapen midis orës 9:00 dhe 18:30 gjatë javës, ndërsa dyqanet e rastësishme qëndrojnë të hapura deri në orën 20:00. Të shtunave, dyqanet priren të hapen rreth orës 9:00 të mëngjesit dhe mbyllen diku midis orës 16:00 dhe 18:00, ndërsa shumica e dyqaneve janë të mbyllura të dielave fare.
Por mos lejoni që koha e mbylljes së hershme t’ju largojë nga blerjet në qytet. Në verë, gjatë ditës mund të gërmoni disa tregje javore në Cyrih dhe rajonin përreth, duke shitur lule, perime, specialitete lokale, veshje të përdorura dhe antike. Në dimër, qyteti zotohet si vendasit ashtu edhe vizitorët me tregjet e tij të Krishtlindjeve dhe ushqimeve, ku këta të fundit ofrojnë pjata nga e gjithë bota.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *