Gjashtë viktima nga zjarri në një bujtinë në Zelandë të Re

0
Shpërndaje lajmin

Të paktën gjashtë persona humbën jetën pasi një zjarr përfshiu një bujtinë në kryeqytetin Uellington të Zelandës së Re gjatë natës.
Kryeministri i Zelandës së Re, Chris Hipkins, tha se ndërtesa aktualisht nuk është e sigurt që policia të hyjë brenda, dhe autoriteteve mund t’iu duhet më shumë kohë për ta konfirmuar numrin e të vdekurve.
Ai tha se deri tani dihet se gjashtë persona kanë vdekur dhe numri i viktimave ka të ngjarë të rritet.
Policia tha se nuk kishte një numërim të saktë, megjithëse besonte se numri i të vdekurve është më pak se 10.
“Është një tragjedi absolute. Është një situatë e tmerrshme”, u tha kryeministri gazetarëve. “Sigurisht, do të ketë një sërë hetimesh se çfarë ka ndodhur dhe pse ka ndodhur. Por tani për tani, fokusi duhet të jetë në trajtimin e situatës”, shtoi ai.
Nick Pyatt, shefi i zjarrfikësve në Uellington, tha se 52 persona kishin dalë nga ndërtesa, por ata ende po përpiqeshin të kontaktonin me të tjerët që mund të jenë brenda.
Ai e quajti ngjarjen “makthin e tij më të keq”.
Bujtina, e quajtur Loafers Lodge ndodhet në një zonë industriale të kryeqytetit dhe është një lloj hoteli me çmim të përballueshëm, me me dhoma, sallone, kuzhina dhe ambiente tjera të të përbashkëta për njerëzit që rrinë aty.
Pyatt tha se zjarrfikësit u thirrën në bujtinë rreth orës 12:30 të mëngjesit. Policia bëri të ditur se shkaku i zjarrit ende nuk dihet.
LEXONI GJITHASHTU:

Politika shqiptare njësoj si Turqia! Gazetari Seferi tregon çfarë i ka bashkuar…
Vijon procesi i numërimit të votave vetëm në Tiranë e Kurbin, ka incidente

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *