Gjermani: Bëhet thirrje për mbikëqyrje të AfD pas zbulimit të planit për dëbim të të huajve

0
Shpërndaje lajmin

Ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser këmbënguli të enjten në “rëndësinë” e përgjimit nga inteligjenca e brendshme e partisë së ekstremit të djathtë, AfD, ideologjinë e së cilës ajo e krahason me atë të nazistëve. Tetë ditë pasi media zbuloi një takim ku anëtarët e AfD diskutuan me neo-nazistët një plan për të dëbuar të huajt ose njerëzit me origjinë të huaj nga Gjermania, deputetët e Bundestagut debatuan për më shumë se dy orë mbi mbrojtjen e demokracisë në një vend ende të shënuar nga tmerret. të Rajhut të Tretë, transmeton albinfo.ch.
“Është e drejtë dhe e nevojshme që Zyra për Mbrojtjen e Kushtetutës – inteligjenca e brendshme gjermane, shënim i redaktorit – të vëzhgojë me kujdes AfD-në”, deklaroi ministri socialdemokrat.
“Ai që ëndërron “ripushtimin” dhe “emigrimin” është në harmoni me idetë që hapën rrugën për ligjet çnjerëzore racore të nacionalsocialistëve në Konferencën e Wannsee (ku u vendos zgjidhja përfundimtare për hebrenjtë, shënimi i redaktorit) dhe Shoah, “tha Nancy Faeser duke duartrokitur. “Asgjë nga këto nuk është e padëmshme,” vazhdoi ajo.
Tharja e fondeve për AfD
“Të jeni të sigurt se ne do të përdorim të gjitha instrumentet e demokracisë sonë të guximshme, mjetet e ligjit penal si ndalimet mbi shoqatën” për të luftuar AfD-në, paralajmëroi ajo, duke premtuar gjithashtu “tharjen e burimeve të financimit të këtij mjedisi”.
Zbulimi i këtij takimi që u zhvillua në Potsdam, pranë Berlinit, në nëntor, shkaktoi një valë tronditëse në vend, ndërsa AfD përfiton nga synimet rekord të votimit në sondazhe, nga 21 në 23% në shkallë kombëtare. Partia madje kalon 30% në shtetet e ish-Gjermanisë Lindore, si Saksonia, Turingia dhe Brandenburgu ku do të mbahen zgjedhjet vendimtare rajonale në gjysmën e dytë të vitit.
Po ngrihen zërat për ndalim
Në disa qytete gjermane, në Berlin, por edhe në Këln (perëndim), Freiburg (jugperëndim), mijëra njerëz kanë demonstruar ditët e fundit për të mbrojtur demokracinë. Në Potsdam, ku takimi u zhvillua pothuajse tre muaj më parë, rreth 10,000 qytetarë, përfshirë kancelarin socialdemokrat Olaf Scholz dhe ministren e tij të gjelbër të Punëve të Jashtme Annalena Baerbock, marshuan fundjavën e kaluar. Gjithnjë e më shumë zërat janë ngritur, veçanërisht nga Partia Socialdemokrate, për të kërkuar ndalimin e AfD-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *