Gjermani: Stuhitë detyrojnë evakuimin e më shumë se 1000 kampistëve

0
Shpërndaje lajmin

Stuhi të forta goditën dy kampingje në liqenin e Konstancës, në kufirin gjerman me Zvicrën të enjten, duke detyruar evakuimin brenda natës të rreth 1200 njerëzve.
Një kamp ishte në Lindau, ku gjashtë persona u lënduan nga rrëzimi i pemëve, njëri në gjendje të rëndë. Rreth 900 u evakuuan prej andej dhe 300 të tjerë nga një kampi në Friedrichshafen, rreth 30 kilometra larg, shkruan DW.
Të dy qytetet janë në shtetin e Bavarisë.
Diku tjetër në jug të Gjermanisë 10 persona të tjerë u plagosën nga mbeturinat e fluturimit, kur një stuhi goditi një grumbullim motoçiklistësh në Nördlingen, gjithashtu në Bavari. Policia tha se tre janë shtruar në spital.
Rënia e pemëve shkaktoi mbylljen e disa shërbimeve hekurudhore rajonale në shtet dhe atë fqinj të Baden-Württemberg, në perëndim, përcjell albinfo.ch.
Stacioni i trenave në kryeqytetin bavarez, Mynih, u mbyll plotësisht gjatë natës dhe disa seksione ishin ende të mbyllura të premten në mëngjes, tha operatori hekurudhor Deutsche Bahn.
Në dhe rreth qytetit të Freiburgut, në fqinjin Baden-Württemberg, policia tha se ata u thirrën 600 herë për incidente, duke përfshirë përmbytjet në bodrume dhe në rrugë, shkruan DW.
Moti i stuhishëm pritet të vazhdojë në të dy shtetet të premten, me stuhi të mundshme gjatë ditës dhe në mbrëmje, me stuhi të forta në disa vende që sjellin shi, breshër dhe erëra me shpejtësi deri në 100 kmh (62 mph), sipas Shërbimit gjerman të motit (DWD), përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *